Απίστευτα πράγματα από την Εθνική Νεανίδων στα “Δύο Αοράκια”, όπου ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στα τελευταία 12 λεπτά και νίκησε την Τσεχία 71-67, το μεγάλο φαβορί του 2ου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 του Ηρακλείου. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά έκαναν το 2/2 και τη Δευτέρα (8/8, 19:00) θα προσπαθήσουν να εξασφαλίσουν την 1η θέση στον όμιλο απέναντι στο Βέλγιο.

Η ενέργεια και η αυτοπεποίθηση μετά τη νίκη της πρεμιέρας ήταν εμφανής στην εθνική ομάδα, η οποία προηγήθηκε συνολικά για 1’53’’, στο τέλος όμως βρήκε τον τρόπο να κάνει την ανατροπή του τουρνουά έως τώρα. Η Κατερίνα Μπαξεβάνου (16 πόντοι) ήταν η πρώτη σκόρερ της Ελλάδας, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν και οι Κούπερ (12), Βασιλείου (11), Δαμουλάκη (10), την ώρα που η Τσεχία τα περίμενε όλα από την Valentyna Kadlecova (23 πόντοι).

Η Ελλάδα έδειξε από νωρίς ότι θα είναι σκληρό καρύδι, παρότι είδε τις Τσέχες να ξεφεύγουν με 22-13 στο φινάλε της 1ης περιόδου. Η ελληνική ομάδα παρέμεινε στο κατόπι της αντιπάλου της, πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους στο 15’ (27-25) και στο 18’ (35-33), κάπου εκεί όμως “κόλλησε” επιθετικά. Η Τσεχία έκλεισε το 1ο ημίχρονο με έξι αναπάντητους πόντους (41-33) και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο 21’ (43-33). Δεν έμεινε μάλιστα εκεί.

Η ομάδα του Viktor Prusa ξέφυγε με 62-46 στο 29’, δείχνοντας έτοιμη να “καθαρίσει” τον αγώνα. Όχι όμως τόσο γρήγορα. Οι παίκτριες του Κεραμιδά δεν έπαψαν να πιστεύουν στη νίκη. Στο 32’ έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (62-54) και τη ροκάνισαν ακόμα περισσότερο στην 4η περίοδο, μέχρι που η Κελεμένη ισοφάρισε το σκορ (67-67) με τρίποντο 1’42’’ πριν από τη λήξη.

Στη συνέχεια η Paurova υπέπεσε σε βήματα και στην επόμενη κατοχή η Δαμουλάκη έκανε το σκορ 67-70 με γκολ-φάουλ στα 1’18’’ πριν από το τέλος! Ήταν το πρώτο ελληνικό προβάδισμα μετά το 5-6 στο 3ο λεπτό! Η Τσεχία δεν κατάφερε να σκοράρει στις επόμενες τρεις επιθέσεις της και η Δαμουλάκη έριξε τους τίτλους τέλους με 1/2 βολές 8,3’’ πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-33, 62-48, 67-71

Τσεχία (Prusa): Pribylova 8 (1/1 τρίποντο, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Paurova 4 (2/15 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη), Brozova 6 (1), Velichova 10 (2/9 τρίποντα, 6 λάθη), Krizova, Soukupova, Mezihorákova 5, Stankova, Klapkova 2, Vydrova 9 (7 ριμπάουντ), Cechova, Kadlecova 23 (3/3 βολές, 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα).

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Δαμουλάκη 10 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αλεξία, Μπαξεβάνου 16 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5 λάθη), Χρηστάκη 6, Παναγιωτίδη, Κελεμένη 5 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παλάσκα 2, Βασιλείου 11 (4 κλεψίματα), Σταματάκη 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Κούπερ 12.