Στην 4η νίκη της στα 5 μέχρι στιγμής φιλικά της δείγματα γραφής κατάφερε να φτάσει το απόγευμα της Παρασκευής (5/8) η Εθνική ομάδα των Παίδων, η οποία υποδέχθηκε στο «Αλεξάνδρειο» της Θεσσαλονίκης την αντίστοιχη ηλικιακά ομάδα της Ρουμανία, την οποία και κέρδισε μάλλον εύκολα με 79-57.

Ουσιαστικά, ακόμα και η εν λόγω αναμέτρηση δεν εκκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς για το ελληνικό συγκρότημα το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ τόσο με 2-14 στα πρώτα λεπτά όσο και με 17-30 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η Ελλάδα βρήκε σύντομα τα πατήματά της και με ένα τεράστιο σερί της τάξης του 40-10 (!) όχι απλά επέστρεψε στην εξίσωση του ματς αλλά πέρασε μπροστά ακόμα και με +17 (57-40) στο 26ο λεπτό -«καθαρίζοντας» ουσιαστικά από νωρίς την υπόθεση «νίκη»!

Μέχρι τέλους, αντί να αλλάξει κάτι δραματικά, η Ελλάδα έφτασε πολύ εύκολα ακόμα και στο +25 περίπου τη διαφορά της, και παρά το γεγονός πως τα… έσπασε με 1-15 τρίποντα αλλά και 12-29 βολές κατάφερε μέσω της ομαδικότητάς της (20 ασίστ σε 32 καλάθια) και της κυριαρχίας της στην αντίπαλη ρακέτα (56% σε 57 δίποντα, 22 επιθετικά ριμπάουντ) να φτάσει σε μια άνετη νίκη.

Η τριάδα των Πατρίκη (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Αβδάλα (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Λιοτόπουλου (12 πόντοι, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα) ήταν σε μεγάλη βραδιά για ακόμα μια ημέρα για το συγκρότημα του Βαγγέλη Ζιάγκου, το οποίο αναμένεται να υποδεχθεί ξανά τον ίδιο αντίπαλο αύριο (6/8) στις 20:00 στο «Αλεξάνδρειο».

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-35, 65-47, 79-57
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Αγραφιώτης Γ.-Δέλλας

Ελλάδα (Ζιάγκος): Σοϊλεμετζίδης 2, Μαραγκουδάκης 4, Λιοτόπουλος 12, Σπάρταλης 5, Ροζακέας 8, Τσαχτσίρας 8, Επαμεινώνδας 2, Αμπόσι 2, Αδαμόπουλος, Αβδάλας 10 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 12, Χαβούτσας 12, Γκόλαντας 2

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.