Το βράδυ της Δευτέρας (16/5), τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης κατάφεραν να κερδίσουν στο νήμα με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (48-47) τον ΑΟ Εκμάθησης στο μεγάλο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΘ, κερδίζοντας έτσι ένα πολυπόθητο εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική της νέας αγωνιστικής σεζόν (2022-23).
Ωστόσο, φαίνεται πως έχουμε και… τρίτο ημίχρονο στην εν λόγω αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» μέσω των επίσημων σόσιαλ μίντιά τους για τα όσα έλαβαν χώρα στο γήπεδο των Βασιλικών.

Ουσιαστικά, η Εκμάθηση στηλιτεύει με τον δικό της τρόπο τόσο την αντιμετώπιση των γηπεδούχων προς αυτούς όσο και την εν γένει στάση της γενικής αρχής της λίγκας που δεν παρενέβη ποτέ στη μορφή επεισοδίων που διαδραματίστηκαν στο φινάλε του αγώνα.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Χθες Δευτέρα στο γήπεδο των Βασιλικών κρίθηκε η άνοδος στην Γ εθνική
Ανέβηκαν τα Βασιλικά
η ΗΟΟΡ παρέμεινε στην Α ΕΚΑΣΘ

Συγχαρητήρια στην ομάδα των Βασιλικών για την άνοδο τους
Συγχαρητήρια και στους διαιτητές και στον παρατηρητή του αγώνα που επι 9 αγωνιστικά λεπτά συνέχισαν τον αγώνα χωρίς να τους νοιάξει ότι ο αποβληθεις προπονητής των Βασιλικών κοουτσαριζε κανονικά λιγο έξω απο τις γραμμές του γηπέδου
Προφανώς για το καλό του αθλήματος δεν διέκοψαν τον αγώνα και γίναμε όλοι θεατές τού πολύ ωραίου αυτού happening

Συγχαρητήρια και στον αθλητή των Βασιλικών προσωπικό αντίπαλο τού αθλητή μας……. διότι οι προπηλακισμοί και οι βρισιές του βελτίωσαν τον ταλαντούχο αθλητή μας

Συγχαρητήρια τέλος και στην ΕΚΑΣΘ που παρακολουθούσε την προσπάθεια μας να φτάσουμε στα αποδυτήρια στο τέλος του ματς και να κάνουμε ένσταση για αλλοίωση αποτελέσματος χρονομετρώντας τα λεπτά που χρειαζόμαστε να αποφύγουμε σπρωξιές βρισιές των αντιπάλων μας