Πραγματοποιήθηκε σήμερα η δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος με τα φαβορί να παίρνουν εύκολα ή δύσκολα τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το γεγονός που σημάδεψε την αγωνιστική έγινε στο Ψυχικό, όπου η ομώνυμη ομάδα επικράτησε του Φιλαθλητικού στο ντέρμπι τη Α2, αλλά μετά το τέλος του αγώνα έπεσε το ξύλο της αρκούδας…

Ψυχικό – Φιλαθλητικός 77-67

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε το Ψυχικό στο ντέρμπι της Α2 κόντρα στον Φιλαθλητικό, τον οποίο και κέρδισε με 77-67. Ο Φιλαθλητικός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, αλλά το Ψυχικό με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από επεισόδια μεταξύ των παικτών. Πιο συγκεκριμένα, μετά την ένταση που υπήρξε ανάμεσα στους Θανάση Αντετοκούμπο και Φίλιππο Μοσχοβίτη λίγο πριν το τέλος του αγώνα, το παρκέ μετατράπηκε σε… ρινγκ για τουλάχιστον πέντε λεπτά, αφού τέλειωσε ο αγώνας.

Πρωταγωνιστές του καυγά ήταν ο Θανάσης Αντετοκούμπο κι ο Διονύσης Καπινιάρης, ενώ στο κλειστό βρισκόταν κι ο Γιάννης Αντετοκούμπο, ο οποίος μπήκε μαινόμενος στη μάχη αψηφώντας το γεγονός ότι πλέον αγωνίζεται στο ΝΒΑ. Μάλιστα, στη συμπλοκή μπήκαν και οι παράγοντες των δύο ομάδων, άλλοι χτυπώντας κι άλλοι χωρίζοντας, ενώ μετά από λίγο τα πνεύματα ηρέμησαν.

Τον Γιάννη Αντετοκούνμπο συγκράτησε πάντως από τα… χειρότερα, ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο διεθνής μας σέντερ είχε βρεθεί σαν θεατής στις εξέδρες του κλειστού του Ψυχικού και τελικά έπαιξε τον ρόλο του… πυροσβέστη. Χαρακτηριστικό της έντασης είναι ότι μετά το τέλος των επεισοδίων, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποχώρησε με δάκρυα στα μάτια…

Πέντε ήταν τα δελτία που κρατήθηκαν από τους διαιτητές, οι οποίοι έγραψαν στο φύλλο αγώνος ότι περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος υπήρξε διένεξη ανάμεσα σε Θανάση Αντετοκούνμπο και Διονύση Καπινιάρη και στη συνέχεια μπήκαν κι ενεπλάκησαν και άλλοι παίκτες, με αποτέλεσμα να κρατηθούν τα δελτία των Καπινιάρη, Σκουλούδη από Ψυχικό και Θ. Αντετοκούνμπο, Λάκκα και Μουρίκη από Φιλαθλητικό.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-36, 62-55, 77-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 31-36, 62-55, 77-67 Διαιτητές: Ψαριανός-Ντάβαρης-Παπαθανασίου

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Αχής Ντ. 5 (1), Μοσχοβίτης 5, Καπινιάρης 11 (1), Παπανικολάου 2, Σαμοθράκης 5 (1), Πέττας 35 (4), Αχής Π., Κολώκας 10 (2), Σκουλούδης 2, Παππάς, Πέτρουλας 2, Φιλιππάκος.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Ζήβας): Πρέκας 2, Αντετοκούμπο 22 (2), Παπαδιονυσίου 5 (1), Λάκκας 9 (1), Παναγιώτου, Σκάνδαλος, Τζόλος 9 (2), Χάλαρης 5 (1), Καμπερίδης 3 (1), Μουρίκης, Χείλαρης 5 (1), Ντιαλό 7.

ΟΦΗ-Nέα Κηφισιά 60-80

Ένα ημίχρονο άντεξαν οι γηπεδούχοι κόντρα στη Κηφισιά. Η ομάδα της Κρήτης προσπέρασε για τελευταία φορά στον αγώνα με 33-32 ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (35-37). Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, σημείωσαν 26 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (63-45) κι έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-37, 45-63, 60-80

ΟΦΗ (Τακιανός): Στάθακης, Μάρτζος 9 (2), Ραζής 7, Τραϊανός 5 (1), Δεληγιώργης 7 (1), Κυρίτσης, Πλιούκας, Καραγκιολίδης 5, Γρύλλης, Τόζιος 2, Τζόρτζεβιτς 25.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 14 (2), Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 2, Κρόκερ 29 (1), Κομποδιέτας 3 (1), Μενουδάκος, Σιούτης 15 (5), Ψαθάς, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος 11, Γουντς 4.

ΚΑΠ-Ηλυσιακός 53-90

Εύκολο έργο απέναντι στην Αγία Παρασκευή είχε ο Ηλυσιακός που επιβλήθηκε με 90-53, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να αντιδράσουν και να μπουν στο… κόλπο της νίκης. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν πως στο 7ο λεπτό του ματς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-3 και η διαφορά ανέβαινε σταδιακά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 10-30, 25-49, 39-69, 53-90

ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης-Κουτσός): Άρχος, Καρβούνης 2, Καρτέρης 2, Μπουρδάνος 7 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Λαμπρόπουλος, Ζερβός 6 (2), Γκολούμποβιτς 8, Σβάρνας 2, Αναγνωστόπουλος 6, Ψαρόπουλος6 (2), Ματζιώρης 10.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 12 (1 τρίπ., 8 ασίστ), Αντωνάκης 12, Σμιθ 13 (3 τρίπ., 3 κλεψ.), Χατζης 9 (3 τρίπ., 3 ασίστ), Ζούμπος 11 (1), Δορκοφίκης 6 (1), Βαβάτσικος 2, Ιωάννου 10 (3 κλεψ.), Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 13 (3 τάπες), Βαρνάβας.

Ίκαρος-Τρίκαλα 78-74

Μπορεί τα Τρίκαλα να προηγήθηκαν με 54-37 στο 26′, ο Ίκαρος όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, να ισοφαρίσει σε 60-60 και στο τέλος έχοντας καλύτερες επιλογές και μεγαλύτερη ψυχραιμία να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Δεκάλεπτα: 14-16, 31-36, 54-58, 78-74

Διαιτητές: Μητσόπουλος, Καλδίρης, Σκούτας

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 16(2), Γκόβενς 8(1), Παπανικολόπουλος, Άσκα 10, Μανωλόπουλος 5, Σπανός 2, Οκόγιε 7, Μπορόβνιακ 7, Σάτον 23, Βουγιούκας, Μπέμπης, Περσίδης.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 20, Περούνιτσιτς 3(1) , Γιαννακίδης 3(1), Πέτροβιτς 2, Κόμματος 5(1), Δεληγιάννης 13, Γκρέιντζερ 13, Μουτακαμπίρ 15(2).

Κοροιβός – Κολοσσός Ρόδου 63-71

Στην Αμαλιάδα πολύ δύσκολη νίκη πήρε ο Κολοσσός Ρόδου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και χάρη στην καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με 17-14. Στη συνέχεια ο Κολοσσός πήρε την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάμε σε ένα δραματικό φινάλε. Στο 38 η ομάδα της Ρόδου ήταν μπροστά με 4 πόντους κι εν τέλει έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 50-53, 63-71.

Διαιτητές: Τσώνος Β.- Ανδρικόπουλος- Θεονάς.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Νιπεργιάλης): Νοέας 14 (2), Κλάδης, Καρύδας 14 (3), Ψωμάς-Λυμπάρης 4, Κακλαμάνος 25 (7), Θανόπουλος 1, Δημάκος, Γκιουλέκας 5 (1), Τσόσιτς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 2, Ραμ 3 (1), Γεωργαλλής 6, Στεφανίδης, Σίμπσον 14 (2), Κουκουλάς 15, Τσάμης 9, Προύιτ 6 (2), Όσμπι 16.

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε ο Πανελευσινιακός στους γηπεδούχους, μπαίνοντας από την αρχή πολύ δυνατά και παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ. Ήδη στο 15 η διαφορά ήταν στους 18 πόντους (42-24) και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 18-26,35-54,47-71,69-84.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Δεσλής, Νικολούλης.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 6, Πίνης 3 (1), Γατσόπουλος, Κοψαύτης 15 (1), Προδρόμου 20, Τζάτζας, Πόπαντιτς 12 (2), Γιαννουλάκος 4, Πάνου 9.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 14 (2), Αβραμίδης, Ράλει-Ρος 2, Δημάκος 10 (2), Τζόουνς 11, Μαγκουνής 4, Φάγιε 19 (3), Ρεκουνιώτης 1, Μελισσαράτος 3, Τέρνερ 18, Χουχούμης.