Σε εξ΄αναβολής παιχνίδι για την Α2 ΕΣΚΑ-Η, το οποίο διεξήχθη χθες στο κλειστό γήπεδο του Αιγίου, ο Αστέρας Τέμενης επικράτησε της Ακράτας με 66-53.

Έτσι παραμένει άτρωτος με 17/17 και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την κατάληψη του τίτλου και συνεπώς της ανόδου στην Α1 ΕΣΚΑ-Η της ερχόμενης σεζόν.

Η Ακράτα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 10’ προηγήθηκε με 21-12, αλλά στο 2ο δεκάλεπτο ο Αστέρας πάτησε γκάζι και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 35-25. Στην επανάληψη ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ στο παιχνίδι ήταν ο Γρηγόρης Τσινούκας της Ακράτας με 15 πόντους, ενώ από πλευράς νικητών ξεχώρισαν επιθετικά οι Σταθακόπουλος, Καρακάσης και Δουβός.

Τα 10λεπτα: 12-21, 35-25, 51-40, 66-53.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ  (Άρης Ξενούλης): Βαγενάς 8 (1), Δουβός 13 (1), Σωτηρόπουλος 4, Σταθακόπουλος 14, Καρακάσης 14 (3), Βούλγαρης, Βλάχος 7 (1), Γκούτης 6 (2), Τεμπέλης.

ΑΚΡΑΤΑ (Νίκος Ζίζηλας): Τσινούκας 15 (1), Μάλλης 13 (3), Σαχίτι 5, Πετρόπουλος 13, Γιαννόπουλος 4, Γκρόσι, Βασιλάτος 3 (1), Χριστόπουλος, Μανωλόπουλος, Ταρνάρης.