Με επιβλητικό τρόπο μπήκε στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου για τη Γ’ Εθνική ο Αιολικός. Η ομάδα της Μυτιλήνης, στην οποία αγωνίζονται ο 46χρονος Γιάννης Γιαννούλης και ο 47χρονος Γιώργος Γιαννουζάκος, είχε το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και νίκησε εύκολα το ΝΟ Θυμιανών 75-61, στο δεύτερο παιχνίδι της 1ης ημέρας του τουρνουά, που φιλοξενείται στο κλειστό του Μετς.

Ο Ξετρίχης (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αιολικού, που είχε άλλους τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και έλεγξε απόλυτα το ματς για 40 λεπτά. Η ομάδα των Γκούμα-Αλμπάνη ξέφυγε από την 1η περίοδο με 8-20 και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 30’ (37-55).

Από εκεί και πέρα η ομάδα της Χίου δεν μπόρεσε επί της ουσίας να απειλήσει ποτέ τον Αιολικό, παρά τις προσπάθειες του ασταμάτητου Χατζηχρήστου (28 πόντοι). Το καλύτερο που μπόρεσε να κάνει, ήταν να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους εννέα πόντου στο 35’ (57-66) και στο 38’ (61-70).

Το απόγευμα του Σαββάτου (25/6, 18:00) ο Αιολικός θα αντιμετωπίσει την ΕΑ Καλύμνου (νίκησε δύσκολα τον Πανναξιακό στο άλλο ματς της 1ης ημέρας), σε ένα παιχνίδι που ενδέχεται να κρίνει πρόωρα ακόμα και την 1η θέση του τουρνουά -εφόσον επικρατήσει η ομάδα της ΕΑ.ΚΑ.

ΝΟ Θυμιανών – Αιολικός 61-75
Δεκάλεπτα: 13-20, 31-38, 41-55, 61-75
ΝΟ Θυμιανών: Χατζηχρήστος 28, Γεωργιάδης 10, Καλλιμανάς 7, Χριστοβασίλης 6, Γρύψιος 5, Απέσος Μ. 4, Καλογεράκης 1.
Αιολικός: Ξετρίχης 16 (5), Καραδόπουλος 11, Καμινέλλης 11, Τασιολάμπρος 10, Ντουζίδης 10, Γιαννούλης 8, Γιαννουζάκος 6, Κούκουρας 3.