Αν και αντίκρισε ένα τεράστιο προβάδισμα της τάξης του +19 να γίνεται σκόνη λίγη ώρα αργότερα, ΕΑ Καλύμνου κατάφερε -χάρις σε μια μαγική 3η περίοδο αλλά και καίριες λύσεις στα γεμάτα αγωνία τελευταία λεπτά της 4ης- να κάμψει την αντίσταση του Αιολικού με 56-49 στο μεγάλο ντέρμπι των μπαράζ ανόδου από τα τοπικά στη Γ’ Εθνική και να ανεβαίνει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα κάνοντας το 2/2!

Ουσιαστικά, αν και είχε αποκτήσει το πάνω χέρι στην εν λόγω συνάντηση ήδη από τα πρώτα λεπτά όταν, αρχικά, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (13-20) αλλά και το ημίχρονο στο +10 (20-30), οι νικητές επέτρεψαν μόλις 2 πόντους στα πρώτα 9 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και σκοράροντας 11 οι ίδιοι μέχρι κι αυτό το σημείο κατάφεραν να φτάσουν ακόμα και στο +19 (22-41)!
Μπορεί η ομάδα της Μυτιλήνης να βρήκε 3 πόντους ακόμα μέχρι και την εκπνοή της περιόδου, αλλά η υπόθεση «νίκη» είχε τουμπάρει για τα καλά…

Ωστόσο, ο Αιολικός, εκ των φαβορί στο τουρνουά της Αθήνας, μπήκε πολύ δυναμικά στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου και βρίσκοντας 6 αναπάντητους πόντους μέχρι και το 31′ μείωσε σε 31-43 και έβαλε… φωτιά στο ματς!
Η άμυνα συνέχισε να είναι το κύριο όπλο των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι και κράτησαν τον αντίπαλό τους στο απόλυτο 0 στα πρώτα 4 λεπτά του δεκαλέπτου, με τη διαφορά να πέφτει και στους 8 (35-43) στο 34′!

Ο ρυθμός του αγώνα είχε αλλάξει για τα καλά, όπως άλλωστε και το μομέντουμ, με τον Κούκουρα μετά από φάσεις πάνω-κάτω στο παρκέ να μειώνει σε 40-46 με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών, με την άμυνα της ομάδας του να είναι σε τρομερά επίπεδα αποτελεσματικότητας και physical game!
Mάλιστα, έπειτα από «εχθρικό» άστοχο τρίποντο, ο Γιαννούλης εκμεταλλεύτηκε από κοντά το υπέρ του miss match και σκοράροντας ένα εύκολο καλάθι μείωσε στο καλάθι (46-49) με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει -ενώ ο Αιολικός έβγαλε και την επόμενη άμυνα αναγκάζοντας την Κάλυμνο σε βήματα.
Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Γιαννούλης κέρδισε ένα -αυστηρό- αντιαθλητικό φάουλ στην προσπάθειά του στο low post και πήγε στη γραμμή των βολών, αλλά δυστυχώς για τον ίδιο αστόχησε και στις δύο απόπειρές του 1:10 πριν την εκπνοή.

Μετά, ο έμπειρος άσος κέρδισε νέο φάουλ μακριά από τη μπάλα, αστόχησε στη δεύτερη βολή του (1-2) αλλά κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ και ο Ντουζίδης με 1-2 δικές του βολές μείωσε στον πόντο (48-49) 57” πριν το τέλος!
Ωστόσο, ο Σίσιου τιμώρησε με ακόμα ένα προσωπικό του τρίποντο την Κάλυμνο τιμωρώντας τη συνεχή ζώνη του Αιολικού και κάνοντας το 48-52 φάνηκε να «καθαρίζει» το παιχνίδι -όπως και αποδείχθηκε, αφού δεν άλλαξε τίποτα άλλο δραματικά μέχρι τέλους!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 20-30, 25-43, 49-56
Διαιτητές: Σιδέρης, Αυγερινός

Αιολικός (Γκούμας): Σκάρος, Ντουζίδης 15, Τασιολάμπρος, Βλαχούτσικος, Γκαλιούρης, Αφεντούλης, Ξετρίχης 3 (1), Καραδόπουλος 7, Κούκουρας 6, Γιαννουζάκος 4, Γιαννούλης 14, Θεοδωρίδης
ΕΑ Καλύμνου (Θεοφιλάκος): Αλαχούζος, Κοπανέζος 2, Σίσιου 12 (4), Θεοφιλάκος, Βλαγκόγιας 4, Μελεούνης 16 (3), Ρογαλίδης 13 (1), Τσαούσης 9 (1), Σκουμπούρδης, Κάτρης