Αν και με την πλάτη στον τοίχο μετά την απώλεια του πλεονεκτήματος έδρας της στο πρώτο ματς, η Αναγέννηση κατάφερε να αποδείξει γιατί τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας της ΕΚΑΣΚ και περνώντας με 48-41 από το Ρέθυμνο επανέφερε τη σειρά των Τελικών στο Αρκαλοχώρι.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημά του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχοντας το προβάδισμα την περισσότερη ώρα (+5 στην 1η περίοδο, +4 στο ημίχρονο) κατάφεραν να θέσουν τις βάσεις για να επιβιώσουν στο τρανό αυτό ντέρμπι -μένοντας έτσι ζωντανοί στην επιστροφή τους σε Τελικούς της λίγκας μετά από 17 χρόνια.

Ο απόλυτος τελικός των τελικών -που εκτός από το φετινό πρωταθλητή στην Κρήτη θα κρίνει φυσικά και την πολυπόθητη άνοδο στις εθνικές κατηγορίες και συγκεκριμένα τη Γ’ Εθνική– είναι προγραμματισμένος για τις 15 Ιουνίου.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 20-24, 31-31, 41-48