H Μεγάλη Βρετανία επικράτησε εύκολα της Ουκρανίας με σκορ 86-64 στην πρεμιέρα του τουρνουά της Πάτρας.

Η Μεγάλη Βρετανία θα αντιμετωπίσει στο τελικό τον νικητή του Ελλάδα-Ρουμανία.

Οι Βρετανοί μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 26-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, μια διαφορά που την αύξησαν ακόμα περισσότερο με το τέλος του ημιχρόνου ( 48-29). Η τρομερή αστοχία των Ουκρανών (8/32) διαμόρφωνε το σκορ μέχρι εκείνη την στιγμή.

Μάλιστα η κακή εμφάνιση των Ουκρανών συνεχίστηκε καθώς η διαφορά πήγε μέχρι και τους 22 πόντους (57-35) στο 23′. Οι Βρετανοί έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ με αποτέλεσμα η διαφορά να κλείνει στους 25 πόντους (70-45) με δέκα λεπτά. Η Βρετανία εμφανίστηκε σαφώς πιο έτοιμη για το σημερινό παιχνίδι φτάνοντας μάλιστα και αρκετές φορές κοντά στο +30 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 86-64.

Κορυφαίος για τους Βρετανούς ήταν ο Ολανσένι με 16 πόντους και τους Όκραφορ και Κλαρκ να προσθέτουν από 11. Για την Ουκρανία ξεχώρισε ο Μισούλα έχοντας 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-29, 70-45, 86-64.