Στην 3η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκαν Προμηθέας Πατρών και Πανιώνιος, κάνοντας επίδειξη των ικανοτήτων τους σε «Δαϊς» και Βόνιτσα αντίστοιχα, με τον «Ιστορικό» να κερδίζει στην έδρα του τον Αίολο Αστακού, έναν εκ των βασικότερων αντιπάλων του για την μάχη της ανόδου στην Basket League.

Δούκας

Προμηθέας Πατρών

66-89

Διδάχτηκε από το Λαύριο ο Προμηθέας…

Υποψιασμένος ταξίδεψε στο «Δαϊς» ο Προμηθέας Πατρών, και έχοντας κατά νου την ήττα και συνάμα αποκλεισμό του Λαυρίου,  θέλησε να επιβάλει από το ξεκίνημα το παιχνίδι του απέναντι στον ικανότατο Δούκα. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα προηγήθηκε με το «καλημέρα» με 3-16, φτάνοντας την διαφορά στο +13 (8-21) στο 8′, και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 16-23. Ο Δούκας κατάφερε να πλησιάσει στο -1 (27-28) στο 14′, με τους φιλοξενούμενους να μην χάνουν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης το προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 (34-42) στο τέλος του πρώτου μισού του αγώνα. Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Προμηθέα να ανεβάζει την διαφορά στο σκορ και στο +25 (62-87), παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Πλέον θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (1/10) σε εκτός έδρας αναμέτρηση το νικητή της αναμέτρησης Απόλλωνας Πατρών – Κόροιβος.

Ασταμάτητος Πανιώνιος

Το κλειστό της Βόνιτσας είχε φορέσει τα καλά του με σκοπό να υποδεχθεί τον σπουδαιότερο αντίπαλο στην ιστορία του Αίολου, με τον Πανιώνιο να μην χαρίζεται ωστόσο στους γηπεδούχους, και συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις να επικρατεί με 81-74 και να προκρίνεται στην επόμενη φάση όπου θα περιμένει στη Νέα Σμύρνη το νικητή της αναμέτρησης Κύμη – Ρέθυμνο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (10-18 στο 7′), κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (35-43). Λίγο πριν ολοκληρωθεί η 3η περίοδος ανέβασαν την διαφορά και στο +16 (43-59), με το συγκρότημα του Μιχάλη Κουταλιανού να μειώνει ως και το -7 (68-75) στο 1’40” πριν το τέλος, χωρίς να μπορέσει να φτάσει σε μια μεγάλη ανατροπή στη συνέχεια, μένοντας με το ένθερμο χειροκρότημα του κοινού της ομάδας, και παλεύοντας απέναντι σε ένα πιο έτοιμο αντίπαλο.