Ένα ξέσπασμα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ικανό για να δώσει τη νίκη στο Περιστέρι και, ταυτόχρονα, το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη μπορεί να ταξίδεψε αυθημερόν στην Κρήτη για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, αλλά παίζοντας πολύ καλή άμυνα κατάφερε να αλώσει το ΒΑΚ με 71-59 και να πάρει την πρόκριση.

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι αποκτώντας προβάδισμα οκτώ πόντων (10-2) από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, όμως, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαραίτητες απαντήσεις και κατάφεραν να “ροκανίσουν” άμεσα τη διαφορά (17-15 στο 10’).

Μάλιστα, στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (19-21), το οποίο και διατηρούσαν με δυσκολία στο μεγαλύτερο μέρος του. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (33-33) και την επανάληψη να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Όσο δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι, το ίδιο νωθρά άρχισαν την τρίτη περίοδο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού. Το Περιστέρι “έτρεξε” επιμέρους σκορ 12-2 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους αποκτώντας ευθύς εξαρχής σαφές προβάδισμα για τη νίκη (35-45).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, αλλά δεν το κατάφεραν. Οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους δόθηκε και ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό μέχρι το 40ο λεπτό δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 71-59 και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Διαιτητές: Μάνος – Καλδίρης – Μπίκας.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-33, 41-51, 59-71.
OΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 7 (1), Πετράκης 17 (3), Ζερβουδάκης, Τραϊανός 8, Γαλυφιανάκης, Καραδολάμης 13 (2), Σιώπης, Κιτσούλης 5, Μπαλάφας 4, Παπαδάκης, Γιακουμάκης, Ντοϊτσίνοφ 5.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Koυστένης): Παπαντωνίου 13 (2), Ζούμπος 11 (1), Μάντζαρης, Κομποδιέτας 6 (1), Ψαρόπουλος 6, Κανονίδης 19 (1), Βλάχος, Πέτρουλας 7 (1), Πρέκας, Παπαγιάνης, Μελισσαράτος 8.