Μεγάλη νίκη πρόκριση για τη νεοφώτιστη Νέα Κηφισιά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος μετά το 67-64 που επικράτησε εκτός έδρας του Πανελευσινιακού. Μπροστά σε 100 φιλάθλους του μπάσκετ και στο ουδέτερο Μετς καθότι είχε πρόβλημα με το γήπεδό της η ομάδα της Ελευσίνας μπήκε καλά και προηγήθηκε 32-23, αλλά στη συνέχεια η Νέα Κηφισιά έδειξε να έχει μεγαλύτερο πάθος και με ένα 19-4 στα πρώτα 8 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έδειχνε να καθαρίζει το παιχνίδι προηγούμενη 40-53 στο 28.

Μετά το 51-65 στο 34’ η Κηφισιά κοιμήθηκε κι ο Πανελευσινιακός με ένα 11-0 μείωσε σε 64-65 κι έχασε και ευκαιρίες να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Στο διάστημα αυτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν για έξι λεπτά χωρίς πόντο. Και οι δύο ομάδες φάνηκαν ανέτοιμες με τον Πανελευσινιακό να έχει πρόβλημα στην περιφέρεια και την Κηφισιά που παίζει πολύ με το περιφερειακό σου να έχει πρόβλημα στην φορντ λάιν.

ΤΟ ΦΙΛΜ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, έλεγξαν τα ριμπάουντς κι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο (9-3, 20-12, 22-15). Πρώτος σκόρερ για τον Πανελευσινιακό ο Φαγιέ με 6 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Τσαλδάρης έχει επίσης 6.

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανελευσινιακός πήρε προβάδισμα 9 πόντων (32-23) στο 14′, αλλά η Κηφισιά ισορρόπησε γρήγορα σε 33-31 στο 17′ με τους Γκάρετ και Κρόκερ. Οι γηπεδούχοι χτυπώντας στην αδυναμία της Κηφισιάς μέσα στη ρακέτα έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 3 πόντους (36-33), ενώ στο τέλος υπήρξε μία μικρή ένταση με τον προπονητή του Πανελευσινιακού, Γιώργο Σκαραφίγκα, να διαμαρτύρεται έντονα για μία φάση. Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Φαγιέ (9π) και Τζόουνς (6π), ενώ από την Κηφισιά ο Τσαλδάρης έχει 9 πόντους και ο Γκάρετ 4.

Στην τρίτη περίοδο η Κηφισιά με 4 πόντους “δώρο” από την τεχνική ποινή του Σκαραφίγκα και με ένα σερί 19-4 σε 8 λεπτά προηγήθηκε 52-40 στο 28′. Με αφετηρία της αντεπίθεσης την άμυνα ζώνης του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία εγκλώβισε τον Πανελευσινιακό και τα ριμπάουντς του και αιχμές του δόρατος τους Λιακόπουλος και Κρόκερ. Για τους γηπεδούχους οι Παπαμακάριος και Φαγιέ έχουν από 9 πόντους, ενώ για την Κηφισιά οι Λιακόπουλος, Γκάρετ και Κρόκερ έχουν από 8 πόντους και ο Δημήτρης Τσαλδάρης 9.

Στην τέταρτη περίοδο η Κηφισιά προηγήθηκε με 65-51 στο 34’ και νόμισε ότι τελείωσε το παιχνίδι. Έτσι ο Πανελευσινιακός με σερί 11-0 κυρίως με τους Τζόουνς και Φαγιέ μείωσε 62-65 κι έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Στο διάστημα αυτό η Κηφισιά εμφάνισε σημάδια κούρασης, ενώ ο Τσαλδάρης έμεινε άποντος. Στις τελευταίες επιθέσεις  ο Πανελευσινιακός έκανε δύο σερί λάθη χάνοντας την ευκαιρία ακόμα και να ισοφαρίσει το παιχνίδι, αλλά με την Κηφισιά να μένει άποντη για πέντε συνεχόμενα λεπτά το φινάλε ήταν θρίλερ.

Ο Ρος αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στο 39, ο Κρόκερ χρεώθηκε με λάθος στην επίθεση της Κηφισιάς και ο Μάντζαρης στα 30 δευτερόλεπτα επίσης αστόχησε σε τρίποντο. Στα 14 δευτερόλεπτα ο Ρος μείωσε 64-65 μετά από άστοχο τρίποντο του Τζόουνς και ο Τσαλδάρης από τη γραμμή του φάουλ διαμόρφωσε το 64-67 με δύο στις δύο βολές. Το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα πήγε στην ρουλέτα των βολών με τον Παπαμακάριο να αστοχεί και στις δύο βολές στα 5 δευτερόλεπτα και την Κηφισιά να χάνει το αμυντικό ριμπάουντ! Ο Παπαμακάριος ήταν κι ο μοιραίος καθώς στην εκπνοή αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Δεκάλεπτα: 22-15, 36-33, 46-55, 64-67.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Ρος 7, Μαγκουνής 3 (1), Παπαμακάριος 9, Τέρνερ 7, Φαγιέ 13, Τζόουνς 14 (1) , Μάντζαρης 6, Νίκου 3 (1).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 13, Βασίλεβιτς 5 (1), Μπάρλος 7 (1), Τσαλδάρης 11(2), Σιούτης 3 (1), Γουντς 3, Κρόκερ 8, Γκάρετ 8, Πετροδημόπουλος 4, Ψαθάς 4, Μενουδάκος.