Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού πήραν σημαντική νίκη στο ντέρμπι με τον Προμηθέα Πατρών για την 2η στροφή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη επικράτησε με 76-68 και έκανε το 2Χ2, πετυχαίνοντας μία σημαντική νίκη κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο, που ουσιαστικά «πλήρωσε» το άσχημο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας προηγούταν στο πρώτο μέρος με 45-42, αλλά στο 3ο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 22-5 προηγήθηκαν με +14 (64-50) στο 30΄. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου μείωσε στο 37΄σε 69-73, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν ψύχραιμος στα καίρια σημεία και πήρε το 2ο ροζ φύλλο στο τουρνουά.

Ο Μόουσα ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ζορμπάς με 15, ενώ για τον Προμηθέα ο Νάσος Μπαζίνας έκανε εκπληκτικό ματς, τελειώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-13, 45-42, 50-64, 68-76

Προμηθέας Πάτρας (Παπαδόπουλος): Πλώτας 4, Κουρέπης, Μπαζίνας 21(1), Νεόφυτος 16(2), Γεωργίου, Οικονομίδης, Βασιλείου 8(2), Καλλιακούδας, Γοργότσης 6, Λάγιος 11, Κολιός 1, Καναβός 1.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Δρίτσας 13(3), Σκλαβενίτης 3(1), Μόουσα 16(1), Γιοβάνης, Αρφαράς 4, Οικονομόπουλος 9, Τσάμης, Σπηλιόπουλος 10(1), Ζορμπάς 15, Καραϊσκος 3(1),Τσολάκης 3