Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε της Άμιλλας Αρκαδίας με 58-49 και θα διεκδικήσει αύριο (02/07) στις 12:00 την 5η θέση, εν αντιθέσει με την Άμιλλα που θα παλέψει νωρίτερα για την 7η θέση.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο 1ο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να προηγείται με 7-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα και την ομάδα του Θοδωρή Τσουκαλά ν’ ανακάμπτει και ν’ ισοφαρίζει στο τέλος της περιόδου. Η μεσσηνιακή ομάδα είχε καλύτερο πρόσωπο στο 2ο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων. Η προσπάθεια που κατέβαλλε η Άμιλλα για να επιστρέψει, πάντως, ήταν εντυπωσιακή, αφού δεν πτοήθηκε μόλις ξέφυγε η διαφορά και αντέδρασε, μειώνοντας στους 7 στο 35′ (45-38) και στους 5 στο 39′ (53-48). Παρ’ όλα αυτά, η ψυχραιμία του Ολυμπιακού έπαιξε σημαντικό ρόλο και έδωσε τη νίκη στο σύνολο της Ελένης Παπαθανασίου.

Σε εξαιρετική μέρα και πάλι η Σιουμουρέκη που σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ οι Κοτοπούλη και Ράπτη πρόσθεσαν άλλους 8 αμφότερες. Απ’ την άλλη, η Παναγιωτοπούλου (18 πόντοι) και η Κωνσταντινέα (15 πόντοι) ήταν οι κορυφαίες, ενώ η Μίχαλου ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 3 τρίποντα.

Ολυμπιακός Βόλου  58-49  Άμιλλα Αρκαδίας

Διαιτητές: Μπαβέλας Δ, Μπαράκου.

Δεκάλεπτα: 15-15, 33-20, 43-32, 58-49.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου): Ράπτη 8, Κωστοπούλου 4, Σιουμουρέκη 18 (2), Λογοδότη 6, Καραστάθη 7, Κοτοπούλη 8, Πολύζου Κ. 7.

ΑΜΙΛΛΑ (Τσουκαλάς): Κορακή, Βυτογιάννη, Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη Ι. 3, Κοκκώνη, Παναγιωτοπούλου 18, Μίχαλου 10 (3), Παπαζαφειροπούλου 3, Κωνσταντινέα 15.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.