Με νίκη ολοκλήρωσαν οι Παίδες του Άρη τις υποχρεώσεις τους στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν του ΟΦΗ με 84-64, στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Τρικάλων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2, ενώ πολύ γρήγορα αύξησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (14-4). Χαρακτηριστική είναι η διαφορά 18 πόντων που υπήρχε στο πρώτο δεκάλεπτο (26-8). Το ημίχρονο βρήκε τον τυπικά φιλοξενούμενο Άρη να έχει προβάδισμα 19 πόντων (44-25). Η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να επανακάμψει, αλλά δε τα κατάφερε κι έτσι η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το τέλος, όπου το σκορ έληξε με 84-64, υπέρ των “κιτρίνων”.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Αλτίνης και Σιδηροηλίας με 16 πόντους έκαστος και οι Τρετιάκοβ και Γουναρόπουλος με 11 ο καθένας. Από τους τυπικά γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Βλαχάκης, που σημείωσε 16 πόντους και ακολούθησαν οι Γαλανάκης με 15 και Καλλέργης και Πετροσιάν με 10 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 8-26, 17-18, 17-23, 22-17.

Διαιτητές: Τσολάκος, Καρπάνος.

ΟΦΗ (Καρλάφτης): Γαλανάκης 15 (1), Καλλέργης 10 (1), Μαματζάκης 6, Χατζάκης, Μαντουβεράκης, Χρηστάκης 5 (1), Πετροσιάν 10, Βλαχάκης 16 (5), Ψαρίδης, Καμπάκας 2.

Άρης (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ 11 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης 4, Χατζόπουλος 8 (2), Ζούντσας 9 (1), Αλτίνης 16 (3), Γκούθας 4, Σιδηροηλίας 16 (1), Γουναρόπουλος 11.