Ο Προμηθέας επικράτησε του Περιστερίου στο 2ο ημιτελικό (58-56) και προκρίθηκε στον τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων, όπου και θ’ αντιμετωπίσει τη ΔΕΚΑ.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ο Προμηθέας κατάφερε να «επιβιώσει» στο παιχνίδι της υπομονής και προκρίθηκε στον τελικό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ η μία με την άλλη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Παρά το προβάδισμα του 16-11 της 1ης περιόδου για τους Πατρινούς, η ομάδα του Κώστα Σκουφάκη αντέδρασε στη 2η περίοδο, κυρίως χαμηλώνοντας το τέμπο του αγώνα και πήγε προηγούμενη στ’ αποδυτήρια (26-27). Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως, στην 3η περίοδο έκαναν αυτό στο οποίο στηρίζουν σχεδόν όλη τη χρονιά τους φέτος, δηλαδή έπαιξαν άμυνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το πατρινό προβάδισμα να επανέλθει στον αγώνα. Και πάλι όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει, αλλά ένα τρίποντο απ’ τον Σοϊλεμετζίδη που πήγε τη διαφορά στους 4 στα 52″ και ένα καλάθι του Πρέκα στα 19″ (58-52) τελείωσαν την υπόθεση νίκη και έστειλαν το συγκρότημα του Βασίλη Σκροπολίθα στον τελικό του τουρνουά.

Πρέκας και Βλάσσης (16 πόντους αμφότεροι) οι κορυφαίοι για τους Πατρινούς, άξιος συμπαραστάτης ο… 8ποντος Ρουμελιώτης (8 ριμπάουντ). Απ’ το Περιστέρι ήταν σε πολύ καλή μέρα ο Μαραγκουδάκης (19 πόντοι), ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό. «Διπλός» ο Χαβούτσας με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Παγώνης έχασε για 2 πόντους το double-double (8 πόντοι, 12 ριμπάουντ).

Προμηθέας  58-56  Περιστέρι

Διαιτητές: Γερακίνης, Δελλάς.

Δεκάλεπτα: 16-11, 26-27, 40-35, 58-56.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Σκροπολίθας): Βλάσσης 16, Πρίφτι, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 4, Ρουμελιώτης 8, Σοϊλεμετζίδης 6, Καούρης, Κονδύλης, Αποστόλου 5, Πρέκας 16, Χωματάς 3, Τσίρος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σκουφάκης): Καράγκουτης, Τζιάλλας, Φουντάς, Πολίτης 5, Μαραγκουδάκης 19, Πασχάλης 8, Κολοβός, Σταθόπουλος, Παλληκαράς 6 (4 κλεψίματα), Παγώνης 8 (12 ριμπάουντ), Λιοσάτος, Χαβουτσάς 10 (14 ριμπάουντ).

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.