Πολύ εύκολη νίκη πήρε το Ηράκλειο απέναντι στον Πρωτέα Σχηματαρίου (72-41) και θα διεκδικήσει αύριο (02/07) στις 13:30 την 5η θέση στο τουρνουά, ενώ ο Πρωτέας θα παλέψει για την 7η θέση στις 11:00.

Αρκετά μουδιασμένες μπήκαν οι δύο ομάδες στο ματς, με το σκορ της 1ης περιόδου να είναι ισόπαλο και πολύ χαμηλό (10-10), με τα άστοχα σουτ και τα λάθη να κυριαρχούν. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη βρήκε ρυθμό στη 2η περίοδο, έφτασε σε διψήφια τιμή τη διαφορά στο 16′ (24-14) και τη διατήρησε μέχρι και την ανάπαυλα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έπιασα καλά στάνταρ στην επίθεση στο 2ο δεκάλεπτο, ωστόσο η άμυνά τους δεν ήταν η ιδανική, δεχόμενοι 27 πόντους (16 ενεργητικό), με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 21 πόντους. Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβγαλαν σημάδια κόπωσης και συντήρησης, οι παίκτες του Ηλία Χαντζή σκόραραν μόλις 5 πόντους και το παιχνίδι έληξε με 31 πόντους διαφορά υπέρ των Κρητικών.

Τρομερός ο Γενιτσαρίδης με 27 πόντους, 5/7 τρίποντα και 10 ριμπάουντ, ενώ και ο Μουτάφης (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, χάνοντας το double-double για 2 ριμπάουντ. Για ένα πόντο και ένα ριμπάουντ δεν έκανε double-double ο Βασιλάκης (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Μόνον ο Κωνσταντίνος Χαντζής «διασώθηκε» απ’ την ομάδα του Πρωτέα, σκόραρε 16 πόντους και «μάζεψε» 21 ριμπάουντ! Διψήφιος και ο Χαλάτσης (10 πόντοι), με 5 κλεψίματα ολοκλήρωσε το ματς ο Μπέτα (3 πόντοι).

Ηράκλειο  72-41  Πρωτέας Σχηματαρίου

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Λεβεντάκος.

Δεκάλεπτα: 10-10, 30-20, 57-36, 72-41.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μακράκης 5, Σπινθουράκης 5, Κανατάκης 2, Γενιτσαρίδης 27 (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαραντουλάκης, Τέιλορ, Βασιλάκης 9, Τζώρτζης 2, Σαβουλίδης 6, Μουλιανιτάκης 2, Μουτάφης 14.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χαλάτσης 10, Μπέτα 3 (5 κλεψίματα), Μπισούκου, Χαντζής Κ. 16 (21 ριμπάουντ!),  Ντανάσης Α. 2, Τσιώλης 1, Βόγγελης 9.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.