Σε ένα πολύ όμορφο και συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης νίκησε την Ακαδημία Αθηνών με 63-60, αλλά η Ακαδημία παρά την ήττα παραμένει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Άρη ήταν καλύτεροι από την αρχή και στο ημίχρονο πήγαν μπροστά στο σκορ με 36-28. Στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε και έτσι ο Άρης μπήκε στο τελευταίο μέρος μπροστά με 53-46. Το ματς προς το τέλος έγινε θρίλερ αφού οι παίκτες του Κώστα Παταβούκα ισοφάρισαν σε 58-58 δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, όμως ο Άρης έτρεξε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 63-58 ένα λεπτό πριν το τέλος. Το μόνο που κατάφερε η Ακαδημία ήταν να μειώσει σε 63-60 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού οι παίκτες του Άρη δεν κατάφεραν να πετύχουν κανένα εύστοχο τρίποντο από τα τρία που είχαν στο τέλος.

Πλέον η Ακαδημία Αθηνών του Κώστα Παταβούκα είναι μία ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου αφού περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα του Προμηθέα και επίσης έχει και υπέρ της την τριπλή ισοβαθμία.