Ολοκληρώθηκε η 3η και τελευταία αγωνιστική του Πανελληνίου Παίδων, με τους Παναθηναϊκό, Προμηθέα απ’ τον 1ο όμιλο και Περιστέρι, ΔΕΚΑ απ’ το 2ο να προκρίνονται στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στον 1ο όμιλο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα του Προμηθέα με 79-57, σ’ ένα παιχνίδι που η ομάδα του Γιάννη Σιούτη διατηρούσε με άνεση διψήφια διαφορά της τάξεως των 10-12 πόντων, η οποία εν τέλει αυξήθηκε στην 4η περίοδο και έφτασε στο τελικό +22. Το Ηράκλειο από την άλλη έκανε την παρθενική του νίκη στη διοργάνωση στον όμιλο, κερδίζοντας με 56-44 τον Ηρακλής Κοζάνης. Το 10-11 της 1ης περιόδου ήταν η μόνη στιγμή που το σύνολο του Μιχάλη Ασβεστά ήλεγχε σχετικά το παιχνίδι. Απ’ τη 2η περίοδο και μετά, οι Κρητικοί βρήκαν ρυθμό, κατάφεραν να «κλείσουν» ιδανικά την επιθετική λειτουργία του Ηρακλή Κοζάνης και μ’ αυτόν τον τρόπο πήραν τη νίκη.

Στο 2ο όμιλο, η ΔΕΚΑ επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 77-65 και μ’ αυτήν τη νίκη κατάφερε να πάρει την πρόκρισή της στα ημιτελικά. Το συγκρότημα του Νίκου Μπάρλου δε βρέθηκε σε καλή βραδιά, αφού το αντίστοιχο του Ιωσήφ Νικολαΐδη κατάφερε να διατηρήσει με σχετική ευκολία το προβάδισμα που πήρε απ’ την πρώτη περίοδο και «πατώντας» σε αυτό πήρε τη 2η θέση και την πρόκριση. Το Περιστέρι κέρδισε λίγο πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ τον Πρωτέα Σχηματαρίου (78-56) και τερμάτισε αήττητος στην 1η θέση του 2ου ομίλου. To παιχνίδι δεν προχωρούσε όπως αναμενόταν για το σύνολο της Κατερίνας Δελή, με τον Πρωτέα να παραμείνει κοντά και να κρατάει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, αλλά εν τέλει η ομάδα των δυτικών προαστίων ξεπέρασε το πρόβλημά της στην 4η περίοδο, κράτησε μόλις στους 4 πόντους ενεργητικό την αντίπαλό της και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά.