Με μια πολύ πειστική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός, ξεκίνησε με το δεξί την φετινή αγωνιστική χρονιά καθώς επικράτησε με το ευρύ 83-52 στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» του Ρεθύμνου και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Για τους νταμπλούχους Ελλάδας καθοριστική ήταν η πολύ καλή τους άμυνα, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου δέχθηκαν μόλις 20 πόντους, αλλά και ο επιθετικός πλουραλισμός τους, με τους Διαμαντίδη (13 π.), Γκιστ (13 π.) και Παππά (11 π.) να ηγούνται στην επίθεση. Για την ομάδα του Θανάση Γιαπλέ, που δεν άντεξε στον ρυθμό του Παναθηναϊκού, κορυφαίοι ήταν οι Αμερικανοί Χάρτ (18 π.) και Γκάμπριελ (17 π.)

Ο Θανάσης Γιαπλές ξεκίνησε το παιχνίδι με αρχική πεντάδα τους Προύιτ, Χαρτ, Γκάμπριελ, Καλλινικίδη και Λάτοβιτς ενώ ο Αργύρης Πεδουλάκης παρέταξε τους Παππά, Διαμαντίδη. Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε, ενώ στην δωδεκάδα έκανε την εμφάνιση του και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που με 4 συνεχόμενους πόντους του Κένι Γκάμπριελ προηγήθηκαν στο 2′ με 4-0 για να απαντήσει ο νταμπλούχος Ελλάδας Παναθηναϊκός και με ένα μεγάλο σερί 11-0 να προσπεράσει με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη με 4-11 στο 5′ .Ο Γκάμπριελ συνέχισε να είναι ο μοναδικός σκόρερ των Κρητικών μειώνοντας σε 6-11 χάρη σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μπροστά σε Λάσμε και Γκιστ, αλλά ένα νέο «πράσινο» σερί 2-11 και μετά από δυο βολές του Διαμαντίδη η διαφορά έφτασε το +14 (8-22) για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 13-24.

Μπατίστ και Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό έφεραν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο +15 (13-28) στο 12′ με τον Μπράμος να διατηρεί την διαφορά στο ίδιο ύψος (17-32). Κάπου εκεί πήρε μπροστά ο 25χρονος Αμερικανός γκαρντ των γηπεδούχων, Τζάστιν Χάρτ ο οποίος σημείωσε 13 πόντους μέσα στην περίοδο (από τους 19 της ομάδας του) με δυο εύστοχα τρίποντα, με το Ρέθυμνο να καταφέρνει με ένα σερί 7-0 στα τελευταία τρία λεπτά να μετατρέψει το 25-40 σε 32-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την είσοδο των ομάδων από τα αποδυτήρια, για την έναρξη της 3ης περιόδου οι «πράσινοι» αποφάσισαν μέσα από την πολύ δυνατή τους άμυνα, και με υπομονή στην επίθεση να τελειώνουν με την υπόθεση πρόκριση και έτσι με τον Ραμέλ Κάρι οδηγό στην επίθεση (7 πόντους στην 3η περίοδο) έφτασαν αρχικά το 36-50 με τον Νίκο Αγγελόπουλο με τέσσερις σερί πόντους να μειώνει σε 40-50 και να δίνει προσωρινή ανάσα στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα το «τριφύλλι» κατάφερε να τρέξει ένα μεγάλο σερί 14-1 και με τους Ραμέλ Κάρι και Νίκο Παππά να σκοράρουν, τελείωσε την περίοδο με +23 (41-64) ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με συνολικό σκορ με 9-23 κλειδώνοντας στο μηδέν τον Χαρτ και κυριαρχώντας και στις δυο πλευρές του παρκέ, ειδικότερα στους αιθέρες.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η 4η περίοδος, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να συνεχίζει την μεγάλη της συγκέντρωση στην άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στο +29 (52-81) στο 38′ για να ολοκληρωθεί η συνάντηση με κάρφωμα του Βλάντο Γιάνκοβιτς στον αιφνιδιασμό και στο +31 (52-83). Οι «πράσινοι» δέχθηκαν στην 4η περίοδο μόλις 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-40, 41-64, 52-83
Διαιτητές:  Κορομηλάς-Αφεντουλίδης-Μαγκλογιάννης
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χαρτ 18 (3) , Καλλινικίδης 3 (1) , Κουμπούρας , Αγγελόπουλος 4 (1), Προύιτ 8 , Γκάμπριελ 17 (1) , Καλαμπόκης 2 , Κανονίδης, Άρμπετ , Λάτοβιτς , Κουάμε.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς 4 ,Κάρι 7 (1), Μπράμος 9 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 6, Λάσμε 8, Ματσιούλις 8 (1) , Διαμαντίδης 13 (3) , Γκιστ 13 , Παππάς 11 (1).