Η Εθνική γυναικών μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, πήρε την νίκη κόντρα στην Ρωσία με 76-74 και έκανε το δύο στα δύο στο τουρνουά της Πάτρας. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Εθνικής μας μετά από 10 συνεχόμενες ήττες απέναντι στην Ρωσία. Η παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά θα αντιμετωπίσουν την Ουκρανία την Παρασκευή (9/6 18:00) στο τελευτυαίο παιχνίδι του επί αχαϊκού εδάφους.

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε ακόμα και με 10 πόντους μπροστά (17-7), με την Εβίνα Μάλτση να ξεκινάει «καυτή». Η συνέχεια του δεκαλέπτου όμως άνηκε στης Ρωσία, η οποία με επιμέρους 10-2 έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-17.

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά στην αρχή της δεύτερης περιόδου είχαν τον έλεγχο και κρατούσαν το προβάδισμα, όμως με ένα 7-0 σερί, οι Ρωσίδες έφτασαν στον πόντο (37-36) στο 17′. Οι διεθνείς μας ανέβασαν εκ νέου τον ρυθμό τους, όμως οι φιλοξενούμενες απάντησαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-40.

Η Ελλάδα στην τρίτη περίοδο κράτησε το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί αν ξεφύγει. Στην συνέχεια η Ρωσία προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, όμως η Μάλτση ήταν συγκλονιστική και κράτησε την Εθνική μας σε θέση οδηγού, με τηην τρίτη περίοδο να τελειώνει στο 60-54.

Η Ρωσία μείωσε με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως η Ελλάδα ανέβασε ξανά το προβάδισμα της, με την Λύμουρα να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους. Οι φιλεξενούμενες μείωσαν ξανά στο καλάθι, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο, με την Εθνική μας να κάνει το 2/2 στο τουρνουά της Πάτρας.

Η Εβίνα Μάλτση ήταν συγκλονιστική για την Εθνική μας, τελειώνοντας το παιχνίδι με 28 πόντους και 5/10 τρίποντα. Διψήφια ήταν και η Άρτεμις Σπανού, με την διεθνή φόργουορντ να έχει 10 πόντους. Για την Ρωσία η Βαντέεβα είχε 17π.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ουκρανία επικράτησε με 84-82 της Λευκορωσίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-40, 60-54, 76-74.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Μάλτση 28 (5), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 10 (1), Καλτσίδου 8, Έιβερι 2, Σταμπολάμπρου, Λύμουρα 8 (2), Σπυριδοπούλου 8 (2), Χριστινάκη 3 (1), Δίελα, Φασούλα 3.

Ρωσία (Βασίν): Μπελιάκοβα 2, Τιχονένκο 4, Μπέγκλοβα 4, Τσεραπάνοβα 5 (1), Μάιγκα 2, Ζέντικ, Μούσινα 7, Βαντέεβα 17 (1), Λεβτσένκο 3 (1), Πρινς 15 (3), Κιριλόβα 3 (1), Βιερού 4, Λεσκοβτσέβα 5 (1).

Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Κώστας Κεραμιδάς έκανε δηλώσεις μετά το ματς όπου και είπε:

«Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που νικήσαμε τη Ρωσία στο γυναικείο μπάσκετ, έστω και σε φιλικό αγώνα. Εχουμε μπει στην τελική ευθεία για το Ευρωμπάσκετ και αυτό που θα μετρήσει είναι τα αποτελέσματα στους επίσημους αγώνες. Προσπαθούμε να καλύψουμε τις απουσίες που έχουμε με ψυχή, μαχητικότητα, δύναμη και ομαδικό πνεύμα. Αυτό είχαμε σήμερα και γι’ αυτό νικήσαμε. Τεχνικά είπαμε πως στο δεύτερο ημίχρονο πρέπει να μειώσουμε τα λάθη και να δυναμώσουμε την άμυνά μας κοντά στο καλάθι. Εκεί είχαν την υπεροπλία. Τελικά πήραμε αυτή τη νίκη έστω και σε φιλικό επίπεδο. Θα ήθελα να επισημάνω και πάλι πως προετοιμαζόμαστε για την επόμενη εβδομάδα που είναι το Ευρωμπάσκετ. Η αποψινή νίκη έχει να κάνει περισσότερο με ψυχολογικούς λόγους. Και κοιτάμε το τεχνικό κομμάτι στο διάστημα που μας απομένει, γιατί αυτό προσπαθούμε να βελτιώσουμε τώρα».