Ο Κολοσσός επιβλήθηκε της Νέας Κηφισιάς με 71-69 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης χάρη σε τρίποντο του Χριστόφορου Στεφανίδη 2’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά θα είναι ο Πανιώνιος την προσεχή Τετάρτη (09/10).

Ο Κολοσσός προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η ομάδα της Νέας Κηφισιάς κατάφερε να είναι ανταγωνιστική σε μία δύσκολη έδρα όπως το «Βενετόκλειο». Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Ρόδου να προηγείται με 19-18, ενώ στη συνέχεια κατάφερε να αποκτήσει και μία καλή διαφορά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να παίξουν καλή άμυνα και να βρουν τους διαδρόμους στην επίθεση με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 42-33.

Η Νέα Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο και να μπει και πάλι στο παιχνίδι, αλλά ο Κολοσσός κράτησε το προβάδισμα και τη διαφορά απέναντι στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 56-48, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Τσαλδάρης και Γουντς βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι. Ο Τσαλδάρης στα 8’’ πριν το τέλος του αγώνα με τρίποντο ισοφάρισε 68-68, αλλά ο Στεφανίδης απάντησε με δικό του τρίποντο στα 2’’ και έκανε το 71-68. Ο Τσαλδάρης κέρδισε φάουλ στη συνέχεια, έβαλε την πρώτη βολή (71-69), έχασε επίτηδες τη δεύτερη, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-33, 56-48, 71-69.
Διαιτητές: Γκόντας- Τσώνος Β.- Θεονάς
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 15 (2), Ραμ, Γεωργαλλής 8 (1), Σμιθ 4, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 3, Τσάμης 14 (1), Προύιτ 8 (1), Όσμπι 10, Δανάς.
Α.Ε.Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 1, Λιακόπουλος 5 (1), Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 6, Μενουδάκος, Σιούτης 2, Ψαθάς 7, Γκάρετ, Πετροδημόπουλος 5, Γουντς 15, Τσαλδάρης 17 (4), Μπάρλος 11.