Έγραψε ιστορία ο Κένταυρος! Ο Κένταυρος Λιβαδειάς έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτάει το Κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ μετά και τη δύσκολη σε γενικές γραμμές νίκη του επί του αντίπαλου δέους του και στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ Κάδμου Θήβας με 86-77 γράφοντας ιστορία στο θεσμό!

Αν και ο Κένταυρος έμοιαζε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους χτίζοντας από νωρίς σημαντικές και διψήφιες αποστάσεις στον πίνακα του σκορ μέχρι και το 17ο λεπτό (25-17, 33-22, 38-27, 41-31), ο Κάδμος έβγαλε πείσμα και ενέργεια στην άμυνα και βρίσκοντας πολλές λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ αφενός μάζεψαν γρήγορα γρήγορα τη διαφορά μέχρι και το πέρας του ημιχρόνου (44-39 στο 20′) και αφετέρου δε έγιναν… στενός κορσές στον οργανισμό της Λιβαδειάς (50-46 στο 24′, 55-50 στο 26′).

Με τον Γκρινιάρη μάλιστα να συνεχίζει το τρομερό του βράδυ πετυχαίνοντας ένα φοβερής δυσκολίας τρίποντο + φάουλ έκλεισε το σκορ της 3ης περιόδου στο 65-59 -παρά την βελτιωμένη εικόνα του Κενταύρου, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε ξεφύγει και με 9 πόντους (65-59).

Η 4η περίοδος δυστυχώς στιγματίστηκε από πολύλεπτη καθυστέρηση μετά από έριδες μεταξύ κοινού και παικτών, η οποία πάγωσε για αρκετή ώρα το ντέρμπι του τελικού…
Μετά τη διακοπή ωστόσο, ο Κένταυρος, που ήταν σε γενικές γραμμές η καλύτερη ομάδα του παρκέ στο μεγαλύτερο διάστημα του ντέρμπι, πάτησε το πόδι στο γκάζι για ακόμα μια φορά και ξεφεύγοντας τόσο με 80-68 στο 35′ όσο και με 82-70 στο 36′ κλείδωσε εν ολίγοις τον τίτλο στο παρθενικό Κύπελλο ΕΣΚΑΣΕ.

Τα ημίχρονα: 44-39, 86-77