Ο τίτλος και η άνοδος θα κριθεί στο Αίγιο. Η ΕΑ Παραλίας υπερασπίστηκε για ακόμη μια φορά την έδρα της κερδίζοντας τον Αστέρα Τέμενης με 74-67 ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 3-3 και πλέον όλα θα κριθούν την προσεχή Κυριακή.

Στο πρώτο μέρος, ο Αστέρας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού παίρνοντας ακόμη και διψήφια διαφορά πόντων (24-34). Ωστόσο, πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΕΑ Παραλίας κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά. Στο δεύτερο μέρος, Παπακωνσταντίνου και Τζερμπατζίδης ηγήθηκαν επιθετικά των Πατρινών και σε συνδυασμό με σκληρή άμυνα στη τέταρτη περίοδο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Πλέον, ο τίτλος και η άνοδος στη Γ’ Εθνική θα κριθεί στο γήπεδο του Αστέρα τη Κυριακή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Παπακωνσταντίνου με 23 πόντους και πέντε τρίποντα ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Σταθακόπουλος με 15.

Τα 10λεπτα: 19-19, 29-35 (ημ.), 50-51, 74-67.

ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ (Μπαζίνας): Παπακωνσταντίνου 23 (5), Τζερμπατζίδης 22 (2), Καρυστινός 11 (2), Αδαμόπουλος 10 (2), Ρεβέλας 4, Καρπούζης 2, Μπέλλος.

ΤΕΜΕΝΗ (Ξενούλης): Θεοδωρόπουλος 8 (1), Δούβος 13 (1), Σταθακόπουλος 15, Γκούτης 12 (4), Καρακάσης 14 (3), Ράπτης 2, Βλάχος 3.

Αναλυτικά το πανόραμα των τελικών:

Αστέρας Τέμενης-ΕΑ Παραλίας 72-77

ΕΑ Παραλίας-Αστέρας Τεμένης 75-65

Αστέρας Τέμενης-ΕΑ Παραλίας 68-57

ΕΑ Παραλίας-Αστέρας Τέμενης 74-67

Αστέρας Τέμενης-ΕΑ Παραλίας (11/6-20:00)

**Το σκορ της σειράς είναι 3-3 και οι αγώνες της κανονικής διάρκειας μεταφέρονται στα playoffs