Η ΝΕΜ νίκησε δύσκολα τον ΚΑΟ Κορίνθου 85-75 στο πλαίσιο της 1ης ημέρας του τουρνουά “Αισχύλεια 2022”, το οποίο διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο «Παναγιώτης Βογιατζής» της Ελευσίνας.

Ο ΚΑΟΚ αιφνιδίασε μάλιστα τη Μεγαρίδα, καθώς έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (19-30) και το διατήρησε μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου (42-47), πριν πάρει τα ηνία της αναμέτρησης η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου στην 4η περίοδο και προηγηθεί για πρώτη φορά με 69-67.

«Δεν έχει παίξει καμία ομάδα στο ελληνικό μπάσκετ, χειρότερο πρώτο ημίχρονο απ’ ότι εμείς σήμερα», δήλωσε στο σάιτ της ΝΕΜ ο Γιώργος Μάνταλος, επισημαίνοντας την κακή εμφάνιση της ομάδας του, η οποία πήρε πάντως την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Ακαδημία Ελευσίνας.

Η ομάδα της Α’ ΕΣΚΑΝΑ έκανε την έκπληξη στο άλλο παιχνίδι της 1ης ημέρας, καθώς συνέτριψε τον οικοδεσπότη Πανελευσινιακό 76-59.