Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε το Περιστέρι και ήταν αυτός που αναδείχθηκε πρωταθλητής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, την ώρα που ηΔΕΚΑ απέδωσε τρομερό μπάσκετ, επικράτησε επί του Ολυμπιακού και κατάφερε να κατακτήσει την τρίτη θέση του τουρνουά.

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 93-60: Ανέβηκαν στον θρόνο του πρωταθλητή οι “πράσινοι”!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του από το πρώτο δεκάλεπτο (προηγήθηκε 23-10), με αποτέλεσμα να επικρατήσει σχετικά εύκολα επί του Περιστερίου (93-60) και να κατακτήσει την πρωτιά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων. Από την πλευρά των πρωταθλητών ξεχώρισε ο Αβδάλας με 18 πόντους και 11 ασίστ, ενώ σε πολύ καλή ημέρα βρέθηκαν και οι Κουστένης και Σαμοντούροβ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που στην αντίπερα όχθη προσπάθησαν οι Μαραγκουδάκης (18 πόντοι) και Καμπερίδης (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η ομάδα του Ρήγγα έδειξε τις διαθέσεις της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι το οποίο ήταν προφανές και από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (23-10). Το σύνολο του Παπαμάρκου προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά μάταια, διότι οι ¨πράσινοι” εξακολουθούσαν να παίζουν στους ίδιους υψηλούς ρυθμούς και οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +17 (43-26). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο μέρος, αφού ο Παναθηναϊκός διατηρούσε αποστάσεις ασφαλείας και πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 16 πόντους (64-48). Μάλιστα το “τριφύλλι” δεν περιορίστηκε εκεί και στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης πήρε διαφορά 21 πόντων (71-50), καθαρίζοντας την νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

ΔΕΚΑ – Ολυμπιακός 96-67: “Κλείδωσαν” την θέση του στα μετάλλια με τρομερή εμφάνιση οι Θεσσαλονικείς!

Η ΔΕΚΑ ανέβασε στροφές μετά το πρώτο αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, με συνέπεια να επικρατήσει με άνεση επί του Ολυμπιακού, να κατακτήσει την τρίτη θέση του Πανελληνίου Εφήβων και να προσθέσει ακόμη μία επιτυχία στο ενεργητικό της τα τελευταία χρόνια. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λιοτόπουλος με 25 πόντους και 11 ασίστ, την στιγμή που στην ζώνη του λυκόφωτος βρέθηκαν και οι Πατρίκης (19 πόντοι, 19 ριμπάουντ) και Καπετάκης (19 πόντοι). Από την άλλη πλευρά προσπάθησαν οι Σεγκούρα (22 πόντοι) και Σπάρταλης (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ), αλλά δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη την ήττα.

Οι δύο “μονομάχοι” συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι το 0ποίο ήταν σαφές και από το γεγονός ότι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν ισόπαλο (23-23). Στην συνέχεια το συγκρότημα του Ιωσήφ Νικολαΐδη ήταν κυρίαρχο στο γήπεδο και οδηγήθηκε στην ανάπαυλα στο +10 (51-41). Το διάλειμμα του ημιχρόνου δεν πτόησε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι εξακολουθούσαν να είναι πολύ αποτελεσματικοί σε άμυνα κι επίθεση και με αυτόν τον τρόπο πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” 17 πόντων (71-54). Παρά το γεγονός ότι η ΔΕΚΑ είχε σχεδόν εξασφαλίσει την νίκη, δεν κατέβασε ρυθμούς και τελικά κατάφερε να φτάσει σε αυτήν την θριαμβευτική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 23-23, 51-41, 71-54, 96-67

Διαιτητές: Γερακίνης, Μαραμής, Παζώλης

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Καπετάκης 19(2), Στράντζαλης 2, Πατρίκης 19(19ρ.), Νταραντάνας 2, Πούντος 10, Ιωαννίδης, Αμπάρκιολας, Σεκερτζής, Μουτάφης 11(1), Μητσιάνης 2, Λιοτόπουλος 25(3), Πασχαλίδης 6.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 3(1) Αγγελόπουλος, Μαυραντζώτου, Παπασταύρου 5(1), Κουζούκας 8, Λαμπρόπουλος 5(1), Σπάρταλης 15, Σαλταρίκος 2, Σαπλαούρας, Σεγκούρα 22(1), Σωτηρόπουλος 5, Γιακάι 2.