Στον τελικό θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους ο Άρης και ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, οι οποίοι ξεπέρασαν το απόγευμα της Τετάρτης (5/7) τα εμπόδια των Εσπερίδων Καλλιθέας και Παναθηναϊκού, αντίστοιχα, στα ημιτελικά του 34ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων. Από εκεί και πέρα, την 5η θέση θα διεκδικήσουν οι Ηρακλής Κοζάνης και ΟΑ Χανίων που λύγισαν τους ΠΑΣ Γιάννινα και Πελασγού, αντίστοιχα.

Άρης Θεσσαλονίκης – Εσπερίδες Καλλιθέας 52-46

Πήρε το ντέρμπι ο Άρης! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκαμψε την αντίσταση των Εσπερίδων Καλλιθέας στο νήμα με 52-46 αν και βρισκόταν πίσω με 5 πόντους στο τέλος του πρώτου μέρους και με κύρια πρωτεργάτρια την Γιάνταη των 21 πόντων και 21 ριμπάουντ έφτασε στο ροζ φύλλο και τον Τελικό.

Δεκάλεπτα: 15-13, 22-27, 38-37, 52-46
Διαιτητές: Γαραντζιώτης-Κλεπουσνιώτου-Καψιώχας

Αρης (Τσαμπούρη): Μπαλτζή 8(1τρ., 8ασ.), Καραμανλή, Ασλανίδου 9(3), Κοτζαμπάση, Γιάνταη 21(21ρ.), Τριανταφύλλου, Νεράντζη 2, Τόλιου 12.
Εσπερίδες (Μπούτας): Γεωργίνη 5, Κατσιώνη 7(1), Χλιαουτάκη, Βίγκα 5(1), Σεγκούρα 14(1), Μάνου 6(11ρ.), Λιανούδη 9.

 

Παναθηναϊκός – Κρόνος Αγίου Δημητρίου

Κρατώντας τον αντίπαλό του στο απόλυτο 0 (!) στην 2η περίοδο αλλά και τους 13 μόλις πόντους μέχρι και το 32′, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου έκαμψε πολύ εύκολα την αντίσταση του Παναθηναϊκού με το επιβλητικό 60-20 και έκλεισε μια θέση για τον τελικό της Πέμπτης.

 

Δεκάλεπτα: 9-23, 9-41, 13-53, 20-60
Διαιτητές: Χρόνης-Τούσης-Τσουρή

Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Κατσούλη 3, Λιάχα 3, Μαντζιώρη 2, Ιωάννου, Μπαμπανίκα, Καμπάκα 6(12ρ.), Δεληστάθη, Κουκουζέλη 4, Ρήγα, Λασκαρίδη, Υφαντοπούλου 2, Τουλούπη.
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Ανδρεοπούλου): Κατσούλη Β. 5(1), Πολυχρονοπούλου 2, Ανδρέου 6, Προδρομίδη 5, Φουστέρη 5(1), Κατσούλη Ε. 5, Παπακώστα 8(2), Ζαφείρη 9(3), Γνεσούλη, Σταθοπούλου 12, Χατζόγλου 3(1), Λερούτσου.

 

Ηρακλής Κοζάνης – ΠΑΣ Γιάννινα 52-36

Την 5η θέση στο φετινό τουρνουά θα διεκδικήσει εν τέλει ο Ηρακλής Κοζάνης. Η 3η τη τάξει ομάδα του 1ου ομίλου έκαμψε την αντίσταση του 4ου τη τάξει του 2ου ομίλου ΠΑΣ Γιάννινα χάρις σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο όπου ήταν ανώτερη κατά 15 πόντους (30-15 σερί) με αποτέλεσμα να παλεύει ακόμα για την πεντάδα.

Δεκάλεπτα: 9-13, 22-21, 37-28, 52-36
Διαιτητές: Τοπαλίδης, Δημουλάς, Μπολάνο

Ηρακλής Κοζάνης (Τοπάλης): Κοντογιάννη, Καρατζιούλα, Ζηντζιόβα 7(1), Σαρρή 12(7ασ.), Γεωργάκα 4, Καραπάτσιου 2, Παπαζήση 11(14ρ., 6ασ.), Κωστογλίδου 1, Κορωνίδου, Παρτώνα, Παπαδοπούλου 11(13ρ.), Σούλο 4.
ΠΑΣ Γιάννινα (Παπανικολάου): Κουτσάφτη 8(6ασ.), Κωνσταντάρα 15, Παπανικολάου 8, Σιντόρη, Γκαρτζονίκα 2, Μανούση, Τσοβίλη 3(18ρ.).

Πελασγός – ΟΑ Χανίων 46-63

Έχοντας πάρει αέρα διαφοράς μεγαλύτερης των 10 και 15 πόντων ήδη από το πρώτο μέρος, αποστάσεις που διατήρησε με άνεση και στο δεύτερο μέρος της συνάντησης, ο ΟΑ Χανίων κέρδισε με 63-46 τον Πελασγό και έχει το δικαίωμα στην πρώτη πεντάδα.

Δεκάλεπτα: 6-20, 19-37, 30-47, 46-63
Διαιτητές: Τσατταλιού, Ράπτης, Πετρόπουλος

Πελασγός Μεγαλόπολης (Τσατσούλης): Μπουζιάνη, Παπαδοπούλου 20(1τρ., 11ρ.), Χάβαρη, Κυριακοπούλου, Μιχόλια 8, Βαρλοκώστα, Λιακοπούλου, Αθανασοπούλου 2, Φλώρου 4, Λίλη 12.
ΟΑ Χανίων (Ψυχογιού): Μαρινάκη, Θεοδοσουλάκη 10(7ασ.), Χαϊδεμενάκη 1, Λαγωνικάκη 23(4), Ξανθουδάκη 8(1), Ιερονυμάκη 4(10ρ.), Παπαγιαννάκη 5, Τρούλη, Πολυανίδη 5(1), Σκεμπέ Θ. 6, Σκεμπέ Ε. 1, Ανδρεδάκη.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας:

Τετάρτη 5 Ιουλίου

Hρακλής Κοζάνης – ΠΑΣ Γιάννινα 52-36 (Γ3)
Πελασγός – ΟΑ Χανίων 46-53 (Γ4)
Άρης Θεσσαλονίκης – Εσπερίδες Καλλιθέας 52-46 (Γ1)
Παναθηναϊκός – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 20-60 (Γ2)

Αναλυτικά το πρόγραμμα του τουρνουά:

Κυριακή 2 Ιουλίου

Παναθηναϊκός – Ηρακλής Κοζάνης 42-26
ΠΑΣ Γιάννινα – Εσπερίδες Καλλιθέας 24-71
ΚΟΜ Πελασγός – Άρης Θεσσαλονίκης 27-62
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – ΟΑ Χανίων 56-34

Δευτέρα 3 Ιουλίου

Ηρακλής Κοζάνης – ΚΟΜ Πελασγός 53-46
ΟΑ Χανίων – ΠΑΣ Γιάννινα 66-35
Άρης Θεσσαλονίκης – Παναθηναϊκός 53-45
Εσπερίδες Καλλιθέας – Κρόνος Αγίου Δημητρίου 45-68

Τρίτη 4 Ιουλίου

Άρης Θεσσαλονίκης – Ηρακλής Κοζάνης 65-34
ΠΑΣ Γιάννινα – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 23-58
Παναθηναϊκός – ΚΟΜ Πελασγός 39-27
Εσπερίδες Καλλιθέας – ΟΑ Χανίων 47-44

Τετάρτη 5 Ιουλίου

Hρακλής Κοζάνης – ΠΑΣ Γιάννινα 52-36 (Γ3)
Πελασγός – ΟΑ Χανίων 46-53 (Γ4)
Άρης Θεσσαλονίκης – Εσπερίδες Καλλιθέας 52-46 (Γ1)
Παναθηναϊκός – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 20-60 (Γ2)

Πέμπτη 6 Ιουλίου

09.30 ΠΑΣ Γιάννινα – Πελασγός (7η & 8η θέση)
11.30 Ηρακλής Κοζάνης – ΟΑ Χανίων (5η & 6η θέση)
13.30 Εσπερίδες Καλλιθέας – Παναθηναϊκός (3η & 4η θέση)
15.30 Άρης – Κρόνος Αγ. Δημητρίου (1η & 2η θέση)