Ηράκλειο ΟΑΑ – ΚΑΟΧ 53-46

Αν και δε μπήκε καθόλου καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Ηράκλειο ΟΑΑ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΚΑΟΧ με 53-46 στον αγώνα κατάταξης για την 7η και 8η θέση του φετινού Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων στα Τρίκαλα καταλαμβάνοντας έτσι την προτελευταία θέση της διοργάνωσης.

Αν και οι τυπικά φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να βάλουν… φωτιά στο ματς εκκινώντας την 4η και τελευταία περίοδο με επί μέρους σκορ της τάξης του 0-9 μέχρι και το 38′ πλησιάζοντας ακόμα και στο καλάθι, ο Μακράκης με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 51-46 και επί της ουσίας σφράγισε τη νίκη και την προτελευταία θέση του τουρνουά για την ομάδα του.

Λίγο αργότερα, ο Δασκαλάκης αρχικά και ο Τσαγκαράκης με 1/2 βολές έκαστος θα έγραφαν το 53-46 και θα κλείδωνε οριστικά και αμετάκλητα το ροζ φύλλο για τους Κρητικούς.

Δεκάλεπτα: 16-11, 35-22, 48-37, 53-46

Διαιτητές: Κηπώσης, Διαμαντής, Πλέγας

Ηράκλειο (Μακράκης): Καραπιδάκης 4, Καλυκάκης, Δασκαλάκης 10(1), Μακράκης 12(2), Σεγρεδάκης, Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 3, Βόντας 4, Τσαγκαράκης 12(1), Χαλαμπαλάκης 3, Μαστοροδήμος, Λογοθέτης, Κοντογιάννης 5.

ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος 20, Μαυρίδης, Πούλος 4, Ματζίνος 1, Κουρμάζος, Τσαρούχας, Τύπος 6, Μπαξεβάνογλου 6, Χατζής 6, Ελευθερούδης 2, Γιαννόπουλος, Μαναβ