Συνεχίζεται και σήμερα η δράση στα Τρίκαλα στο πλαίσιο της τελικής φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων και συγκεκριμένα η δεύτερη αγωνιστική του εν λόγω τουρνουά.

Περιστέρι-Ολυμπιακός 69-48

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Περιστέρι να μπαίνει με το πόδι πατημένο στο γκαζί και με καλή άμυνα να παίρνει διαφορά 14 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-11). Οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν πως δεν μπορούσαν να αντιδράσουν έχοντας μάλιστα μόλις οκτώ πόντους στη δεύτερη περίοδο (44-19). Το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί μονάχα στη τέταρτη περίοδο και εν τέλει να την κερδίζει με επιμέρους 15-22.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλεξάκης με 25 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Παπασταύρου με 21.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-19, 54-26, 69-48.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Παναθηναικός-Ηράκλειο ΟΑΑ 80-41

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σχετικά κοντά στο σκορ (14-7, 10′). Ωστόσο, ένα επιθετικό ξέσπασμα του Παναθηναικού στη δεύτερη περίοδο εκτόξευσε τη διαφορά στους 29 πόντους με το επιμέρους σκορ να είναι στο 27-5. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη τρίτη περίοδο με τον Μπινή να ηγείται επιθετικά των Πρασίνων. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν μια ευρεία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που είχε τέσσερις διψήφιους ήταν ο Σπανός με 19 πόντους και πέντε ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων διασώθηκε ο Χαλαμπαλάκης με 11.

Τα δεκάλεπτα: 14-7, 41-12, 65-25, 80-41.

ΔΕΚΑ-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-49

Ξεκινημα της αναμέτρησης με την ομάδα των Ιωαννίνων να μπαίνει πιο αποφασιστικά και σε συνδυασμό με την καλή της άμυνα να προηγείται στη πρώτη περίοδο με πέντε πόντους (11-16). Στο δεύτερο όμως δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Στραντζάλη προγούνταν με τρεις (28-25, 20′). Tο τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν εντελώς διαφορετικό όπου με ένα επιμέρους 25-8 η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με +20 (53-33). Η εξέλιξη της αναμέτρησης δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος με τη ΔΕΚΑ να παίρνουν μια σημαντική νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μουτάφης με 19 πόντους και πέντε ριμπάουντ ενώ από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Τσόλης με 10.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-25, 53-33, 64-49.

Προμηθέας-ΚΑΟΧ Ευρώπη

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να έχουν ένα ισορροπημένο ξεκίνημα μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-16). Στο δεύτερο όμως δεκάλεπτο οι Πατρινοί με πρωταγωνιστή τον Δένδη πήραν σημαντικό προβάδισμα ενώ καθώς περνούσε ο χρόνος οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν και διψήφιες διαφορές με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το +12 (43-31). Στο δεύτερο μέρος, ο Προμηθέας συνέχισε από εκεί που σταμάτησε έχοντας σταθερά διψήφιες διαφορές. O KAOX με τον Παναγιωτόπουλο να παλεύει μόνος του τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη μείωσε στους εννέα (78-69) αλλά ο Δενδής έδινε τις λύσεις πίσω από τα 6,75. Έτσι, ο Προμηθέας πήρε το ροζ φύλλο.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Δενδής με 20 πόντους ενώ απίστευτο παιχνίδι από πλευράς ηττημένων έκανε ο Παναγιωτόπουλος με 46 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-31, 67-52, 86-70.