Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική πέτυχε ο Παναθηναϊκός που -χωρίς τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ- επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 69-58. Οι Δημήτρης Αθανασόπουλος από τους “πράσινους” και Βενιαμίν Αμπόσι από τους “ερυθρόλευκους” χτύπησαν και αποχώρησαν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και προσπέρασε στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να λήγει με 17-19. Οι “πράσινοι” ανέβασαν ένταση σε άμυνα και επίθεση και ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά (23-33). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-42.

Στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 41-56.

Οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να μειώσουν, δίχως όμως να καταφέρουν πολλά πράγματα, με 58-69 να είναι το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Θεονάς, Σπυρόπουλος, Ζιώγας

Δεκάλεπτα: 17-19, 34-42, 41-56, 58-69

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παζιωτόπουλος 3, Αμπόσι 7 (1), Μαυραντζώτου 8 (2), Αλέξης 8 (2), Κουζούκας 9, Λαμπρόπουλος, Σπαρτάλης 11, Σαλταρίκος, Σωτηρόπουλος, Σεγούρα 11, Γιακάι 1

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλιάτος 3 (1), Ζερβός 10 (2), Αθανασόπουλος 9, Κουστένης 4, Βασιλαντωνάκης 6, Ξαξάκος 7 (1), Γεωργιάδης, Εζέτζα 10, Τουμαζάτος 7, Αβδάλας 13 (1)