Το Περιστέρι κέρδισε το μεγάλο ματς της 2ης ημέρας στο τουρνουά U18 Rising Stars. Οι “κυανοκίτρινοι” επικράτησαν του Ολυμπιακού με 76-74 χάρις σε καλάθι του Μπιλάλη 8’’ πριν από τη λήξη και διπλασίασαν τις νίκες τους στον όμιλο.

Ο Σωτήρης Σταυρακόπουλος (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου (2-0), ενώ ο Θωμάς Ζορμπάς (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ) οδήγησε επιθετικά τον Ολυμπιακό (0-2), ο οποίος για δεύτερο συνεχόμενο ματς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

ΑΡΗΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 55-75

Στο τουρνουά του Ευόσμου ο Προμηθέας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Άρη. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε πολύ εύκολα με 75-55 και έκανε το 2/2 στον όμιλο, έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Νίκο Πλώττα (23 πόντοι, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Από πλευράς Άρη (0-2), πρώτος σκόρερ ήταν ο Φίλιππος Τσαχτσίρας (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ωστόσο οι “κίτρινοι” έμειναν από την 1η περίοδο με διψήφια διαφορά στο σκορ, με συνέπεια να γνωρίσουν τη 2η ήττα τους σε ισάριθμα ματς.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Σιταρίδης, Καντερές
Δεκάλεπτα: 12-23, 30-41, 40-64, 55-75

11:00 ΔΕΚΑ – Προμηθέας Πάτρας
13:00 Άρης – ΠΑΟΚ