Η Εθνική ομάδα των ανδρών Β’ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αντίστοιχη της Ιταλίας, κερδίζοντας και στο δεύτερο φιλικό. Αυτή τη φορά η ελληνική ομάδα κέρδισε με 74-64 με πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Βεργίνη (18 πόντοι), αλλά η χαρά της νίκης μετριάστηκε από το διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο που υπέστη ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα πήραν τα ηνία από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους (52-32) στο ημίχρονο. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η Ιταλία προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάσει στους δέκα πόντους.

Το αντιπροσωπευτικό συγκότημα αναχωρεί αύριο για τη Μελβούρνη, όπου θα δώσει τρία φιλικά παιχνίδια με την εθνική Αυστραλίας, η οποία προετοιμάζεται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 52-32, 67-48, 74-64
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Παπαντωνίου, Κατσίβελης 4, Βεργίνης 18 (3 α), Γιαννακίδης 9, Γιαννόπουλος 5, Τσαϊρέλης 11 (7ρ), Σκορδίλης 3 (7ρ), Τσακαλέρης 1, Παππάς 2, Μπόγρης 15 (3 α), Κασελάκης 6.
ΙΤΑΛΙΑ: (Νταλμόντε): Κέσα 3, Κουρνό, Μπάλντι 7, Σαντιάντζελι 2, Πορτανέζε, Μορασκίνι 15, Φερέρο 11, Γκανέτο, Πολονάρα 12, Μπόρα 2, Ματζόλα 3, Μάγκρο 9.