Η Εθνική Κορασίδων νίκησε με 56-53 την Ολλανδία στον αγώνα κατάταξης και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την 9η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Για την Εθνική μας ξεχώρισε η Γκούλα με 20 πόντους. Στα τελευταία καθοριστικά λεπτά η Οικονομάκη έδωσε αρχικά προβάδισμα στην Ελλάδα με 54-53, ενώ η Γεροστεργίου ήταν ψύχραιμη και με δύο βολές 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το 56-53 και “σφράγισε” τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει με την Ολλανδία να είναι μπροστά στορ με τη λήξη της πρώτης περιόδου μόλις με 1 πόντο (16-15). Η Ολλανδία μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 ξέφυγε με 10 (25-15 στο 13΄). Η Ελλάδα αντέδρασε και με τη λήξη του ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει σε 31-27.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου άλλαξαν πολλά πράγματα και η Εθνική μας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μετά από αρκετή ώρα με τρίποντο της Γεροστεργίου (36-35 στο 24΄). Η Ολλανδία με ένα γρήγορο 5-0 προηγήθηκε και πάλι με 40-36, ενώ δεν σημειώθηκε πόντος στα 3 τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου.

Η “γαλανόλευκη” έκανε την τελική της αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο. Η δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων. Τρία λεπτά λεπτά πριν τη λήξη η Παυλοπούλου έβαλε μπροστά την Εθνική μας με 52-51, όμως η απάντηση της Ολλανδίας ήταν άμεση και προηγήθηκε 53-52 με καλάθι της Κούιτ.

Στα τελευταία 2 λεπτά η ομάδα της Ολλανδίας δεν έβαλε πόντο και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Εθνική μας στο μέγιστο βαθμό. Αρχικά προηγήθηκε με 54-53 με λέι-απ της Οικονομάκη και οι δύο βολές της Γεροστεργίου 7 δευτερόλεπτα έκαναν το τελικό 56-53 και παράλληλα έδωσαν την ευκαιρία στην Εθνική μας να διεκδικήσει την 9η θέση. Στην τελευταία φάση η Ολλανδία αστόχησε σε τρίποντο με την Κάντεμπεεν.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 27-31, 36-40, 56-53
ΕΛΛΑΔΑ: Χριστινάκη 2, Γεροστεργίου 13 (2), Παυλοπούλου 13 (1), Πολύζου, Καραμπάτσα 2, Κιλαζίδου 2, Οικονομάκη 4, Γκούλα 20 (1), Καλημέρη, Φασούλα.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Κέλεμπεργκ 2, Βαν Ντερ Βίλεν 3 (1), Κούιτ 10 (2), Φόκε 10, Κάντεμπεεν 5 (1), Βος 4, Ντίμπα12, Βαν Κλέεφ 2, Στένγκινκ 5.