Μετά τον χθεσινό άθλο κόντρα στην Ολλανδία, η Εθνική Νέων Γυναικών έκανε και πάλι το θαύμα της στο πλαίσιο της Β’ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, κόντρα στη Λευκορωσία, με τελικό σκορ 64-62, “βλέπωντας” πια την πρόκριση στους “8”!

“Πρώτα βιολιά” για την Ελλάδα ήταν η Άννα Σταμολάμπρου ( 12 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και η Άρτεμις Σπανού (16 πόντοι, 16 ριμπάουντ).

Η αρχική πεντάδα του Θάνου Σόφτση απαρτιζόταν από τις: Άννα Σταμολάμπρου, Ασπασία Καλαμπάκου, Ανθούλα Χατζηγιακουμή, Στυλιανή Φουράκη και Άρτεμις Σπανού.

Παρά το γεγονός πως η “γαλανόλευκη” μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να φέρει αντίσταση στην ομάδα της Λευκορωσίας, με αποτέλεσμα η διαφορά του σκορ να έχει πάρει από νωρίς μεγάλες διαστάσεις. Έτσι, οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 11 πόντους (22-33).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την έναρξη του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης και τα κορίτσια της Λευκορωσίας είχαν ένα σταθερό προβάδισμα 10 πόντων. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, η ομάδα της Ελλάδας έκανε απέλπιδα προσπάθεια για να φτάσει στη νίκη, κλείνοντας την “ψαλίδα” (53-54 τρία λεπτά πριν τη λήξη). Μόλις 30” πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά στο σκορ, παίρνοντας τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Κι αυτό γιατί 6” πριν το τέλος του αγώνα, η Ανθούλα Χατζηγιακουμή πέτυχε το τρίποντο της νίκης “γράφοντας” το τελικό 64-62 αφού στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού η Λιπίνσκαγια αστόχησε σε λέι απ, με την Άρτεμη Σπανού να μαζεύει το αμυντικό ριμπάουντ.

Αύριο στις 18.00 η εθνική Νέων Γυναικών αντιμετωπίζει τη Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 22-33, 38-46, 64-62.
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 18 (4), Πολιτοπούλου 2, Καλαμπάκου 2, Τάρλα 4, Χριστινάκη 1, Σλούκα 7 (1), Παυλοπούλου 2, Χατζηγιακουμή 10 (2), Φουράκη 2, Σπανού 16 (16 ριμπ.).
ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Ντάτσουν): Πρτσκάιλα 1, Χολούμπεβα 4, Λιπίνσκαγια 4, Κάλεντα 2, Βόισαλ 8 (2), Μπακλάχα 4, Πάποβα 16 (15 ριμπ.), Ουρμπάνοβικ 9, Ιβάνστσακα 14 (4).

– Στη σημερινή αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε η Ρία Πατεράκη που ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα και αναγκάστηκε να μείνει στο ξενοδοχείο.