Η Εθνική Νέων Γυναικών νίκησε σήμερα (16/7) την Γερμανία με 52-47 για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ματοσίνιος της Πορτογαλίας και πλέον απέχει μία νίκη από την παραμονή στην Ά Κατηγορία.

Η Εθνικής μας ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο όπου κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ με 18-8, αλλά οι Γερμανίδες αντέδρασαν και μείωσαν σε 18-14. Όμως εκεί οι παίκτριες μας έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πήγαν στα αποδυτήρια με 23-14. Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα η Γερμανία πλησίασε στο σκορ σε 28-27 και μάλιστα κατάφερε 5 λεπτά πριν την λήξη του ματς να προηγηθεί με 45-42. Όμως εκεί η Φασούλα πήρε την κατάσταση στα χέρια της και μας έδωσε τη νίκη στο τέλος με 52-47.

Πρωταγωνίστριες για την Εθνική μας ήταν η Φασούλα με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ και η Παυλοπούλου με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την πλευρά της Γερμανίας ξεχώρισε η Ζντραβέβσκα με 18 πόντους και 4 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 14-6, 23-14, 38-32, 52-47

ΕΛΛΑΔΑ: Κιλαζίδου 3, Γεροστεργίου, Σταμάτη 4, Παυλοπούλου 11 (1 τρ., 8 ριμπ., 6 ασιστ), Χριστινάκη 9, Θεοδώρου, Ντάνου, Νίξινα 2, Φασούλα 19 (13 ριμπ.), Καραμπάτσα 4, Λούκα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Κλουγκ, Βίλκε 11(1), Κόρνερ 4, Ρόντεφελντ 2, Βένκε, Ζντραβέβσκα 18(4), Σταχ 3, Μπλούμε, Ιλμπέργκερ 4, Σίνκελ, Σόλα 5.