Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών γεύτηκε η Εθνική Ελλάδος, καθώς επικράτησε της Πολωνίας με σκορ 54-50, ανεβάζοντας την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο. Το Σάββατο (06/07) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, στις 20:15.

Ο Θάνος Σόφτσης παρέταξε τις Νίκη Σταμολάμπρου, Ελεάνα Χριστινάκη, Γρηγορία Πατεράκη,  Ανθούλα Χατζηγιακουμή και Άρτεμις Σπανού στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη της αναμέτρησης.

Οι “γαλανόλευκες” μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο και παρά την πίεση των παικτριών της Πολωνίας, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις βρήκε μπροστά στο σκορ (9-8). Όμως, η αντίπαλη ομάδα βγήκε στην αντεπίθεση και με σερί 8-0 κατάφερε να “σηκώσει κεφάλι” (9-16). Παρά ταύτα, τα κορίτσια του Θάνου Σόφτση δεν το έβαλαν κάτω.  Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου “μάζεψαν” τη διαφορά (18-21).

Το δεύτερο μέρος ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον και αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, στη μάχη για την κατάκτηση της πρώτης νίκης στη διοργάνωση. Οι Ελληνίδες, όμως, ήταν εκείνες που ανέβασαν κατακόρυφα τις επιδόσεις τους, έχοντας το πλέον παραγωγικό τους δεκάλεπτο και πετυχαίνοντας 23 πόντους!

Κατά τη διάρκεια του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, η Εθνική Ελλάδος διατήρησε τη διαφορά στο σκορ, φτάνοντας στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, με την Άρτεμις Σπανού να κάνει τη διαφορά, πετυχαίνοντας 16 πόντους, μαζεύοντας 11 ριμπάουντ και μοιράζοντας δύο ασίστ. Παράλληλα, η Ανθούλα Χατζηγιακουμή σημείωσε 14 πόντους και πέντε ριμπάουντ. Αξιοσημείωτη είναι και η παρουσία της Ασπασίας Καλαμπάκου, που παρά τον τραυματισμό της, σφίγγει τα δόντια και δίνει το παρόν για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας.