Οδυνηρή ήττα γνώρισε η Εθνική Ελλάδος Νέων Γυναικών κόντρα στη Σερβία (57-50), που σε συνδυασμό με τη νίκη της Λευκορωσίας επί της Σλοβακίας (56-47) συνεπάγεται τον αποκλεισμό της από τις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Πλέον, στόχος της είναι το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στις θέσεις 9-16.

Ο αγώνας, από την πρώτη στιγμή, είχε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες, να πηγαίνουν πόντο-πόντο, στην προσπάθειά τους για την επικράτηση, με τις Σέρβες να έχουν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (27-24).

Με την επανεμφάνιση των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, η τυπικά γηπεδούχος κράτησε το +5 μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου  (43-38). Για άλλη μια φορά, η “γαλανόλευκη“… φούλαρε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καλύπτοντας τη διαφορά χωρίς, όμως, να καταφέρει να φτάσει στην τρίτη νίκη, σε ισάριθμους αγώνες για τη β΄ φάση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 27-24, 43-38, 57-50.
ΣΕΡΒΙΑ (Βάρατζιτς): Κοβάσεβιτς, 16 (2), Μαρίνκοβιτς, Στανάσεφ 10 (1), Στάνκοβιτς , Μάρκοβιτς, Τοπούζοβιτς 11 (1), Στάνσιτς 12 (1), Τόσκοβιτς, Ράζιτς, Μπραϊκοβιτς 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 13 (3), Πολιτοπούλου 1, Καλαμπάκου, Τάρλα 2, Χριστινάκη 12, Σλούκα 2, Πατεράκη, Χατζηγιακουμή 2, Φουράκη 6, Σπανού 12 (1).

Η Εθνική ομάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 και αντίπαλός της θα είναι, την Παρασκευή στις 13.30, η Ουγγαρία.

Αναλυτικά τα άλλα αποτελέσματα του Ε’ ομίλου: Σλοβακία – Λευκορωσία 47-56 και Ισπανία – Ολλανδία 60-39.