Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την ήττα με 87-60 από την εθνική Αυστραλίας στο πρώτο μεταξύ τους φιλικό. Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά όταν και προηγήθηκαν με 6-0, όμως η ελληνική ομάδα δεν σταμάτησε να κυνηγάει και παρέμεινε κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε τους Αυστραλούς να προηγούνται με 45-32, εκμεταλλευόμενοι κυρίως την αστοχία της Ελλάδας.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αυστραλοί ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (52-35) και το… κοντέρ συνέχισε να ανεβαίνει φτάνοντας στο +22. Με αρκετά λάθη στο ενεργητικό της και άσχημα ποσοστά ευστοχίας, η Εθνική ανδρών Β’ δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-32, 62-42, 87-60.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Μπράουν): Μιλς 14, Γκίμπσον 5, Ινγκλς 14, Νιούλι 6, Ντελαβεντόβα 17, Μπάρλοου 3, Γουόρθινγκτον 7, Μπέινς 21, Κίκερτ 1, Νίλσεν 3, Μάριτς 17.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Παπαντωνίου 1, Κατσίβελης 11, Βεργίνης 2 ( 5α), Γιαννακίδης, Αθηναίου, Τσαϊρέλης 4 (12 ρ, 2κ.), Σαρικόπουλος 4 (6ρ, 3κ), Μπόγρης 15 (4ρ), Κασελάκης 3, Παππάς 17 (4ρ).