Η Εθνική Νέων Ανδρών έχασε με 66-64 από τη Ρωσία και πήρε τη δεύτερη θέση του β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε μπροστά με 6 πόντους (64-58) 3 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, όμως οι Ρώσοι με δύο εύστοχα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό πέρασαν μπροστά στο σκορ 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (64-65). Μία βολή του Τράσκιν διαμόρφωσε το τελικό 66-64 για την ομάδα της Ρωσίας.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Ρωσία να προηγείται μόλις με 3 πόντους (16-19). Η Ελλάδα ήταν πολύ καλύτερη με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και πήγε στη λήξη του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα στο σκορ με 38-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για την Ελλάδα και κατάφερε να πάρει διαφορά 12 πόντων (58-46), η οποία ήταν και η μεγαλύτερη της στο παιχνίδι πριν έρθει το κακό τελευταίο δεκάλεπτο που στέρησε από την Εθνική μας τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Μοτσενίγος με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-35, 58-46, 64-66
ΕΛΛΑΔΑ: Παναγιωταράς 1, Λαρεντζάκης 15, Βελισσαρίου, Αντωνάκης 3 (8ριμπ.), Μοτσενίγκος 17, Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης 2, Παπαδιονυσίου 7, Μελισσαράτος 11, Ζούμπος 2, Τσαπρούνης 6, Καμπούρης.
ΡΩΣΙΑ: Ζακχάροφ 8, Βαρνάκοφ 6, Βίκροφ 10, Ζαριάζκο 4, Γκολντίρεφ 3, Μακούσκιν, Ορλένκο, Τράσκιν 15 (8ριμπ), Ραζούμοφ 1, Γκούντουμακ 12 (8ριμπ.), Έρσκοφ, Τικχόνιν 7.