Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχε η Εθνική ομάδα Νέων Γυναικών στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (B’ κατηγορία) που διεξάγεται στο Κλατόβι της Τσεχίας αφού επικράτησε άνετα της Ελβετίας με 81-39.

Η Ελβετία κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Εθνική μας ήταν μπροστά με 19-16 στη λήξη του. Η Ελλάδα ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15′ κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (31-21). Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και με τη λήξη του ημιχρόνου η “γαλανόλευκη” ήταν μπροστά με 22 πόντους (46-24).

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο με τις παίκτριες του Θάνου Σόφτση να ανεβάζουν συνεχώς τον δείκτη του σκορ και έτσι έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 81-39 και στην τρίτη συνεχόμενη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 46-24, 66-33, 81-39.
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Καμπουράκη 7, Πολιτοπούλου 4, Σταμολάμπρου 3 (1), Χριστακοπούλου, Φουράκη 12, Καντάρα 8 (1), Καλαμπάκου 4, Σλούκα 5 (1), Τάρλα 5, Χατζηγιακουμή 15 (3), Πατεράκη 4, Σπανού 14 (8ριμπ., 5ασ., 6κλ.)
ΕΛΒΕΤΙΑ (Καραγεωργάκης): Κούτουνιτς 2, Τάρλερ 3 (1), Μιλένκοβιτς, Ρίντερ, Ντόρεσταν 3 (1), Εζακράουι 2, Στούντερ 6, Καβίν 4, Μπόζοβιτς 1, Κλεμέντ 4, Γκρόμπετ 9, Φάβρε 5 (1).