Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική Ελλάδος κέρδισε με 82-70 τη Λιθουανία στο δεύτερο φιλικό της στο Κάουνας ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα διψήφιο προβάδισμα, το οποίο μάλιστα έφτασε και τους 17 πόντους, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ο Βασίλης Σπανούλης δεν αγωνίστηκε.

Οπως και στον χθεσινό (16/06) αγώνα με τη Ρωσία, η Εθνική δεν ξεκίνησε ιδανικά, καθώς οι Λιθουανοί με αιχμή τον Κλέιζα έβρισκαν διαδρόμους προς το ελληνικό καλάθι. Από τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και μετά, η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος βελτιώθηκε, όμως η Λιθουανία έκλεισε την πρώτη περίοδο προπορευόμενη με 24-18.

Στη συνέχεια ο ρυθμός πέρασε σε ελληνικά χέρια. Χρειάστηκαν μόλις δύο λεπτά για να περάσει το προβάδισμα στο γαλανόλευκο “στρατόπεδο” (25-26), ενώ όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε, κάτι που οφειλόταν στη διάθεση για τρέξιμο, στην πιεστική άμυνα και στην καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους διεθνείς μας. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο η διαφορά υπέρ της Ελλάδας έφτασε στους 14 πόντους (50-36), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 54-41.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η τρίτη περίοδος, καθώς η Εθνική διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια της το διψήφιο προβάδισμα, το οποίο στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε και τους 17 πόντους (71-54), όμως το τρίποντο του Ντελινινκάιτις πίσω από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή έκανε το 71-57.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι Λιθουανοί προσπάθησαν να μειώσουν κυρίως με τρίποντα. Ωστόσο έφτασαν μόνο μέχρι το -9 (78-69 στο 37′). Μπορεί σε εκείνο το διάστημα και μέχρι το τέλος του ματς η Εθνική να μην σκόραρε με τον ίδιο ρυθμό, όμως τα ριμπάουντ και ειδικά τα επιθετικά ήταν αυτά που κράτησαν το προβάδισμα στη μεριά της Ελλάδας μέχρι το τελικό 82-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-54, 57-71, 70-82.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεμζούρα): Καλνιέτις 10, Κλέιζα 10, Ντελινινκάιτις 10, Γιανκούνας 10, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 6, Καβαλιάουσκας 5, Ντούλκις 5, Γιουσκεβίτσιους 4, Βαλαντσιούνας 2, Σονγκάιλα.
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Βασιλειάδης 11, Μάντζαρης 4, Σλούκας 3, Καλάθης 11, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 11, Μαυροειδής 7, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 14, Καββαδάς 3, Μπράμος.