Η Εθνική Νέων Γυναικών ζευγάρωσε τις ήττες της  στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ματοσίνιος στην Πορτογαλία, αφού έχασε στην δεύτερη αγωνιτική από την Λετονία με 79-67.

Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη πάλι ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο όπου με την καλή τους άμυνα κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος με 17-15. Όμως στη δεύτερη περίοδο οι Λετονές αντέδρασαν και ουσιαστικά ήταν η μόνη ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο. Η Εθνική μας δεν κατάφερε ούτε να συνεχίσει την καλή της άμυνα, ενώ ήταν ιδιαίτερα άστοχη στα δίποντα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Λεοτνία μποστά στο σκρο με 38-28 και αυτόματα έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη στο δεύτερο μέρος. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα απολύτως στην εικόνα των δύο αντιπάλων και η διαφορά αυξήθηκε μάλιστα ελάχιστα στο -12 (44-56). Μάλιστα στο τελευταίο μέρος του ματς οι Λετονές μπήκαν με διάθεση να τελειώσουν το ματς κάτι που κατάφεραν, αφού η διαφορά εκτοξέυτηκε στο -24 (70-46) και κάπου εκεί τα πράγματα τέλειωσαν. Το τελικό σκορ ήταν 79-67, αφού το μόνο που κατάφεραν οι παίκτριες μας ήταν να μειώσουν το σκορ.

Τώρα η τρίτη αγωνιστική στον Γ΄Όμιλο που συμμετέχει η Εθνική μας είναι την Τρίτη (12/7 19:15) απέναντι στην Ολλανδία.