Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, η Εθνική Γυναικών «συνέτριψε» εκτός έδρας τη Βουλγαρία με 74-40, πραγματοποιώντας παράλληλα το «2Χ2» στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2017.

Επόμενοι αγώνες για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στις 20 και 24 Φεβρουαρίου 2016 κόντρα σε Ρωσία (εντός) και Ελβετία (εκτός) αντίστοιχα.

Η Εθνική ξεκίνησε κάπως νευρικά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-5 (5:58”). Στη συνέχεια, όμως αντέδρασε και με σερί 12-0, προηγήθηκε 6-17 ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με +8 υπέρ της “γαλανόλευκης” (11-19, 10′).

Με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να συνεχίζει να παίρνει σκορ αποκλειστικά από τις Δημητράκου (10π.), Σωτηρίου (8π.) και Καλτσίδου (9π.) η διαφορά διατηρήθηκε αρχικά στα ίδια επίπεδα, ενώ με τη Μάλτση να μπαίνει κι αυτή με τη σειρά της στην εξίσωση του σκοραρίσματος (7π.), το προβάδισμα της Εθνικής εκτοξεύτηκε στο +21 στο τέλος του ημιχρόνου (21-42, 20′).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μετατραπεί ουσιαστικά σε τυπική διαδικασία, με τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να “φλερτάρουν” με το +40 (34-72) 3:54” πριν το φινάλε της αναμέτρησης, προτού κατεβάσουν ταχύτητα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε η Κοσμά, με την Εθνική να φτάνει εύκολα στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 21-42,  31-55, 40-74

Βουλγαρία (Μποσκόφ): Ιβάνοβα 2, Κόστοβα Ζ. 6, Ζλατάνοβα 4, Τόμοβα 6, Ντιμιτρόβα Ρ. 1, Ντιμιτρόβα 11, Κοστόβα Γκ. , Πέτεβα, Μίτεβα, Σαρενκάποβα 2, Στοϊτσεβα, Κουίν 5

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταυρίδου (4ρ), Νικολοπούλου (3ρ, 3α), Δημητράκου 12 (5ρ), Χατζηνικολάου (4ρ, 3 α), Χαλιβέρα (2ρ), Μάλτση 21 (5ρ, 4α), Λύμουρα 2 (1ρ, 3 α), Σωτηρίου 8 (5ρ), Κοσμά 7 (1ρ), Σκιαδοπούλου 3 (2ρ), Σπυριδοπούλου 5, Καλτσίδου 16 (12ρ, 3α)