Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έμεινε η Εθνική γυναικών, καθώς κέρδισε εκτός έδρας το Λουξεμβούργο με 85-61. Η γαλανόλευκη ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας συνεχώς μεγάλο προβάδισμα συνεχώς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αμφίροπα, καθώς στο πρώτο τετράλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στην Εθνική μας, η οποία δεν άργησε να αναπτύξει διαφορά και να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο προπορευόμενη με 27-17.

Η συνέχεια ήταν εξίσου καλή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς στο 14′ έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους (37-21). Οι Ελληνίδες παίκτριες όποτε έβρισκαν την ευκαιρία έβγαιναν στον αιφνιδιασμό σημειώνοντας εύκολα καλάθια, ενώ εκμεταλλεύτηκαν απόλυτα και τα λάθη των γηπεδούχων. Ετσι, η ανάπαυλα βρήκε μπροστά την Ελλάδα με με 45-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λουξεμβούργο δεν κατάφερενα βρει λύση στον επιθετικό πλουραλισμό της Εθνικής μας (σκόραραν όλες οι παίκτριες) και το γαλανόλευκο προβάδισμα ανέβηκε στους 18 πόντους (61-43) λίγο πριν τη λήξη της περιόδου.

Η υπόθεση νίκη γινόταν όλο και πιο απλή όσο περνούσαν τα λεπτά, καθώς η Ελλάδα δεν συναντούσε δυσκολίες στο να διατηρήσει το προβάδισμα και να το φτάσει ακόμα και πάνω από τους 20 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο. Ετσι, η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια την Εθνική μας με 85-61, αποτέλεσμα που την κρατάει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 31-45, 48-62, 61-85.
ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ: Χέτινγκ Λ. 9 (1), Μοσόνγκ 11 (1), Χέτινγκ Τ. 6, Σμιτ 12 (1), Ντίτριχ 2, Σμιτζ 4, Μπάους 3 (1), Ορμπάν, Έτο 4 (1), Μάρκους, Μέιναντιερ 8, Κάουφμαν 2.
ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 10 (2), Σπαθάρου 9 (2), Δημητράκου 9 (2), Χατζηνικολάου 4, Κωτσοπούλου 7 (1), Σταυρίδου 4, Παπαμιχαήλ 6, Λιμούρα 6, Σωτηρίου 9, Κοσμά 6, Σκιαδοπούλου 5, Σπανού 10.