Αλλη μία εκτός έδρας νίκη πήρε η Εθνική γυναικών, η οποία κέρδισε τη Φινλανδία με 66-52 στο πλαίσιο των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αποτέλεσμα που κρατάει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση.

Το ξεκίνημα της Εθνικής μας δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, καθώς οι Φινλανδές βρέθηκαν να προηγούνται με 8-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτρεξε ένα σερί 10-0 σε δύο λεπτά και πέρασε μπροστά στο σκορ, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με αποτέλεσμα να σημειωθούν μόλις 17 πόντοι εκατέρωθεν και την Εθνική μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 25-19 υπέρ της,

Με το “γκάζι πατημένο” ξεκίνησε την επανάληψη η Ελλάδα, με τις παίκτριες του Αλέκου Δάγλα, να ανεβάζουν σταθερά το προβάδισμα και να το φτάνουν στους 16 πόντους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-32).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η γαλανόλευκη δεν απειλήθηκε, καθώς εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το προβάδισμα ασφαλείας και το τελικό 66-52, έδωσε ακόμα περισσότερες ελπίδες για πρόκριση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 19-25, 32-48, 52-66.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Τούουκανεν 19, Κέσανεν 1, Λέινο, Ουίλσον 5 (1), Κόρπιβααρα 6, Στεν 15 (1), Πάουντς 6 (1), Λέχτοραντα.
ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 3 (1), Σπαθάρου, Δημητράκου 15 (3), Χατζηνικολάου 11, Παπαμιχαήλ 10, Λιμούρα 7 (1), Σωτηρίου 2, Κοσμά 6 (2), Σκιαδοπούλου 7, Σπανού 5.