Τη γλύκα της νίκης ένιωσε για ακόμη μια φορά η Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών, καθώς επικράτησε της Ουκρανίας με 70-58 και πλέον θα διεκδικήσει την ένατη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τουρκίας.

Από τα κορίτσια του Θάνου Σόφτση, “ρέστα” έδωσε για άλλη μια φορά η Άρτεμις Σπανού, πετυχαίνοντας 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας τέσσερις ασίστ.

Η “γαλανόλευκη” μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, είχε αναπτύξει διαφορά των εφτά πόντων, φορτώνοντας τις αντιπάλους με φάουλ. Οι δύο ομάδες, πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-34, καθώς η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα, προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να πιέσει.

Η Ουκρανία δεν είχε πει, όμως, την τελευταία της κουβέντα και με την επανέναρξη του ματς, κατάφεραν όχι μόνο να φέρουν το σκορ στα ίσα, αλλά και να περάσουν μπροστά (40-42, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου).

Για ακόμη μια φορά, όμως, το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Εθνική Ελλάδος κατά τη διάρκεια του οποίου επικύρωσε τη νίκη της, με την αντίπαλο Ουκρανία να εγκαταλείπει την προσπάθεια δύο λεπτά πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-34, 48-45, 70-58.
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 4, Καραμπάτσα, Πολιτοπούλου, Καλαμπάκου 2, Τάρλα 2, Χριστινάκη 6, Σλούκα 11 (3), Παυλοπούλου, Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 3 (1), Φουράκη 7 (10 ριμπ.), Σπανού 31 (2τριπ., 10 ριμπ.)
ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ρούμπαν ): Ποκροβένκο , Κράγιεφσκα 5, Κόπιλετς , Γκόρομπετς 2, Ντεμτσένκο 6, Σκόρμπατσιουκ 10 (2 τριπ.), Ζάβιντνα 1, Ούρο-Νίλε 5 (1 τριπ.), Τσεκ 17 (10 ριμπ.), Ναουμένκο 11.

Αντίπαλος της Εθνικής Νέων Γυναικών θα είναι αύριο στις 8:00μ.μ. η Ολλανδία, η οποία επικράτησε με 50-49 της Πολωνίας.