Απελευθερωμένη από το άγχος της παραμονής ή όχι στην πρώτη κατηγορία, και παρά το «μουδιασμένο» πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική Παίδων έπαιξε 30 σπουδαία λεπτά απέναντι στην Κροατία, κερδίζοντάς τη στο τέλος με 60-64. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη, από τη στιγμή που πήραν τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους, κι ούτε πανικοβλήθηκαν από την τελευταία απόπειρα των έτερων Βαλκανίων να ανατρέψουν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Χάρη στην νίκη αυτήν, αύριο στις 20:15, στο τελευταίο τους ματς για το Ευρωμπάσκετ Κ16 της Λετονίας, θα αντιμετωπίσουν για τις θέσεις 9-10 τη Λιθουανία που κέρδισε νωρίτερα τη Ρωσία με 78-66.

Κορυφαίος ήταν για άλλη μία φορά ο Χρηστίδης με 20 πόντους, τον οποίο ακολούθησε ο Λούντζης με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Λιούμπισιτς πέτυχε double double 14 πόντων και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κοτρούλια σκόραρε 13 πόντους.

Κροατία (Μπράλιτς): Ουλιάρεβιτς 5 (1), Μάρτινατς, Κάλαϊτζιτς, Κοτρούλια 13 (3), Πρσκάλο, Σάβιτς 9 (1), Λάζιτς 3, Σίζμιτς 3, Μπάχο, Τσόλακ 3, Μπούλιεβιτς 8 (2), Λιούμπισιτς

Ελλάδα (Μανουσέλης): Λούντζης 9, Μωραΐτης 2, Γοργώνης 5 (1), Σκούφης, Κούτρας 5 (1), Χατζηκυριακίδης 6, Χρηστίδης 20, Παπαδάκης, Τάρλας 6, Τάταρης 4, Κουρέπης 7