Εξαντλώντας μέχρι τέλους τις όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση στους “8” του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε απέναντι στη Σερβία, αλλά “λύγισε” στα τελευταία λεπτά. Η “γαλανόλευκη” γνώρισε οδυνηρή ήττα με 64-59 και με απολογισμό 1 νίκη και 4 ήττες στη δεύτερη φάση, αποκλείστηκε από τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ελλάδα, καθώς οι Σέρβοι πήραν από νωρίς το πάνω χέρι στο σκορ (9-19 στο 10′). Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου έδειχναν… υπνωτισμένοι, αδυνατώντας να αντιδράσουν.

Το χαμηλό ποσοστό στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά και η… ημιάγρια κατάσταση του Νίκολα Γιάνκοβιτς (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ στα πρώτα 20′) διατηρούσαν τους Σέρβους σε απόσταση ασφαλείας (26-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Καμπερίδης ανέλαβε δράση και μαζί με τους Σλαφτσάκη και Αγραβάνη δημιούργησαν μία τριπλέτα – “φωτιά” που επανέφερε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη διεκδίκηση της νίκης.

Η αντεπίθεση διαρκείας είχε αποτέλεσμα καθώς το -10 (26-36) του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε +2 (48-46) στο 30ο λεπτό, αναπτερώνοντας το ηθικό των Ελλήνων διεθνών.

Στην τελευταία περίοδο η κούραση “λύγισε” τη “γαλανόλευκη”. Το ντεπόζιτο άδειασε και έδωσε την ευκαιρία στη Σερβία να επανακτήσει το προβάδισμα. Αυτή τη φορά ο ηθικός αυτουργός του ξεσπάσματος των “πλάβι” ήταν ο Άντουσιτς, ο οποίος σκοράροντας κατά ριπάς επανέφερε την ομάδα του σε θέση οδηγού (53-57 στο 35′).

Το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια μέχρι το τέλος της αναμέτρησης σημαίνοντας τον αποκλεισμό της Ελλάδας από την προημιτελική φάση του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 26-36, 48-46, 59-64.
ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Μποχωρίδης 7 (1), Αγγέλου, Γόντικας 4, Καραμαλέγκος 2, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 16 (3), Νικολακόπουλος, Καμπερίδης 17 (2), Αγραβάνης 13 (1), Τσόντζος.
ΣΕΡΒΙΑ (Μιγιάτοβιτς): Ραντίσεβιτς 3, Ποτ 2, Ρέμπιτς 4, Τσβόροβιτς 7 (1), Άντουσιτς 17 (5), Ν. Γιάνκοβιτς 20 (14 ριμπ.), Άντριτς 3 (1), Ρίστιτς, Σάλιτς 8.