Πρεμιέρα είχε η Εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Α΄Κατηγορίας που διεξάγεται στην Πορτογαλία, αλλά δεν τα κατάφερε αφού ηττήθηκε με 55-51 από την Γαλλία.

Η παίκτριες τη Ελένης Καφαντάρη δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά, παρότι ήταν μπροστά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο με 13-10. Όμως στη δεύτερη περίοδο οι Γαλλίδες κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 30-28 χάρη στις καλές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι και την δική μας κακή λειτουργία στην άμυνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε έστω και λίγο για την Γαλλία που προηγήθηκε με 45-41, όμως οι πάικτριες μας προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς χωρίς όμως αποτέλεσμα. Και αναπόφευκτα ήρθε η ήττα με 55-51.

Καλύτερη για την Εθνική μας ήταν η Χριστινάκη με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, αλλά και 4 λάθη και η Φασούλα με 15 πόντους. Από την πλευρά των νικητρίων της Γαλλίας η Μιλαπί έκανε ντμπλ-νταμπλ και ξεχώρισε με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Στο άλλο ματς του Γ΄Ομίλου η Ολλανδία νίκησε την Λετονία 56-49.

Δεκάλεπτα: 10-13, 30-28, 45-41, 55-51.

Γαλλία (Φουρνιέ): Λιμουζάν, Μαγιεκοντουνμί 10, Μιλαπί 14, Κλανέ 4, Μπαμπάς 7, Μπερκανί 8, Σόου, Σαρτερό 8 (1), Κιργκέ 2, Τουρμέλ 3, Μπονό.

Ελλάδα (Καφαντάρη): Κυλαζίδου, Στεφάνου, Γεροστεργίου 3 (1), Σταμάτη, Παυλοπούλου 10, Χριστινάκη 16, Θεοδώρου, Ντάνου 3 (1), Νίξινα 2, Φασούλα 15, Καραμπάτσα, Λούκα 2.