Εκπληκτική νίκη πέτυχε η Εθνική Ελλάδος Νέων Γυναικών στο πλαίσιο της Β΄ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Τουρκίας, κόντρα στην Ολλανδία, με τελικό σκορ 56-50. Οι Ελληνίδες βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 20 πόντους, αλλά πατώντας… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν την πολύτιμη νίκη.

Καταλυτική σημασία στην έκβαση της αναμέτρησης έπαιξε (για ακόμη μια φορά) η Άρτεμις Σπανού, σκοράροντας 25 πόντους, μαζεύοντας 17 ριμπάουντ και μοιράζοντας 6 ασίστ!

Ο Θάνος Σόφτσης παρέταξε την αρχική του πεντάδα με τις Άννα Σταμολάμπρου, Ασπασία Καλαμπάκου, Ανθούλα Χατζηγιακουμή, Στυλιανή Φουράκη και Άρτεμις Σπανού.

Η αγωνιστική εικόνα της Ελλάδας στα πρώτα λεπτά, δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα οι παίκτριες της Ολλανδίας να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Χαρακτηριστικό είναι πως περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, είχαν προβάδισμα 20 πόντων (10-30).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι “γαλανόλευκες” μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να περιορίσουν τις επιθέσεις των αντιπάλων και να “ροκανίσουν” τη διαφορά του σκορ.

Ο στόχος επετεύχθη και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν και πάλι στο παιχνίδι. Μάλιστα, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πλέον παραγωγικό, καθώς σκόραραν 23 πόντους, έναντι των έξι της Ολλανδίας (41-41). Και δεν σταμάτησαν εκεί: Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ελληνίδες κατάφεραν να βγουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα, κατακτώντας τη νίκη.

Αύριο (09/07) η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει στις 15:45 την Λευκορωσία.

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 18-35, 41-41, 56-50.
ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 7, Πολιτοπούλου 3, Καλαμπάκου 3 (1), Τάρλα 7 (1), Χριστινάκη, Σλούκα 5 (1), Πατεράκη, Χατζηγιακουμή 6 (2), Φουράκη, Σπανού 25 (17 ριμπ.).
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Βαν Ντεν Μπος, Καθμαν, Κλερξ 2, Ανταμς 10 (1), Μπετονβίλ 7 (1), Εσενσταμ 17, Κρααζένουρντ, Τζόνγκελινγκ, Ερ Βαν Ντερ Κέιζλ 14.

Τα άλλα αποτελέσματα του Ε’ ομίλου ήταν: Σλοβακία – Σερβία 43-54, Λευκορωσία – Ισπανία 72-83.

6. Ελλάδα 143 -181 4

Εκτός από τον αγώνα της Ελλάδας με τη Λευκορωσία αύριο γίνονται τα παιχνίδια: (18.00) Ολλανδία – Σλοβακία και (20.15) Σερβία – Ισπανία.